My Favorite Movies


  fb661725379's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream (2000,  R)
2
Candy (2006,  R)
3
Paris Je T'aime (2007,  R)
4
The Secret of NIMH (1982,  G)
5
21 Grams (2003,  R)
6
Hidden (2005,  Unrated)
7
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
8
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
9
Alien (1979,  R)
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
17
American History X (1998,  R)
18
American Beauty (1999,  R)
19
American Psycho (2000,  R)
20
Babel (2006,  R)
21
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
22
Blade (1998,  R)
23
Blood Diamond (2006,  R)
24
Brokeback Mountain (2005,  R)
25
Casino Royale (2006,  PG-13)
26
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
29
Forrest Gump (1994,  PG-13)
30
Grease (1978,  PG)
31
Ice Age (2002,  PG)
32
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
33
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
34
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
35
Love Actually (2003,  R)
36
Lost In Translation (2003,  R)
37
Meet the Parents (2000,  PG-13)
38
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
39
Memento (2000,  R)
40
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
41
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
42
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
43
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
44
Pride and Prejudice (2005,  PG)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
Reservoir Dogs (1992,  R)
47
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
48
Saving Private Ryan (1998,  R)
49
Scary Movie (2000,  R)
50
Scary Movie 2 (2001,  R)
51
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
52
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
53
Seven (Se7en) (1995,  R)
54
Shrek (2001,  PG)
55
Shrek 2 (2004,  PG)
56
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
57
Sin City (2005,  R)
58
Taxi Driver (1976,  R)
59
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
60
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
61
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
62
The Godfather (1972,  R)
63
The Godfather, Part II (1974,  R)
64
The Godfather, Part III (1990,  R)
65
The Illusionist (2006,  PG-13)
66
The Matrix (1999,  R)
67
The Matrix Reloaded (2003,  R)
68
The Matrix Revolutions (2003,  R)
69
The Pianist (2002,  R)
70
The Prestige (2006,  PG-13)
71
The Silence of the Lambs (1991,  R)
72
The Truman Show (1998,  PG)
73
The Village (2004,  PG-13)
74
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
75
Walk the Line (2005,  PG-13)
76
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
77
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
78
Nirvana Live! Tonight! Sold Out!! (1994,  Unrated)
79
Nirvana Unplugged in New York (,  Unrated)
80
The Machinist (2004,  R)
81
Pi (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments