My Favorite Movies
| fb661920240's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
K-PAX (2001, PG-13)
A film that is not only humourous, and well thought out, but also touching on a deeply personal level, and will have you thinking about it still along time after the credits. This is quite possibly my favourite film of all time (and theres a BIG list of contenders there in itself lol) Would urge anyone all the time to see this film =) |
|
| 2 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 3 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 4 |
Collateral (2004, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 6 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 7 |
Excalibur (1981, R) |
|
| 8 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 9 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
| 10 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 11 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 12 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 13 |
Loch Ness (1995, PG) |
|
| 14 |
Stagefright (, R) |
|
| 15 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 16 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 17 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 18 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 19 |
The Insider (1999, R) |
|
| 20 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 21 |
Man on the Moon (1999, R) |
|
| 22 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 23 |
In the Bedroom (2001, R) |
|
| 24 |
Jaws 2 (1978, PG) |
|
| 25 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 26 |
Batman: Dead End (2003, Unrated) |
|
| 27 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 28 |
Shadow of the Vampire (2000, R) |
|
| 29 |
A Fish Called Wanda (1988, R) |
|
| 30 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 31 |
Hellbent (2005, R) |
|
| 32 |
Like It Is (1998, Unrated) |
|
| 33 |
Life as a House (2001, R) |
|
| 34 |
The Unknown Cyclist (1998, Unrated) |
|
| 35 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 36 |
Ripley's Game (2003, R) |
|
| 37 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 38 |
Richard Pryor: Live in Concert (1979, Unrated) |
|
| 39 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 40 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 41 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |









































