Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb662460916's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Die Hard (1988,  R)
4
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
6
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
7
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
8
Ghost (1990,  R)
9
Jaws (1975,  PG)
10
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
11
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
12
Meet the Parents (2000,  PG-13)
13
Notting Hill (1999,  PG-13)
14
Pretty Woman (1990,  R)
15
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
16
Saving Private Ryan (1998,  R)
17
Stand by Me (1986,  R)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
19
The Breakfast Club (1985,  R)
20
The Goonies (1985,  PG)
21
The Lost Boys (1987,  R)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
24
We Were Soldiers (2002,  R)
25
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Jarhead (2005,  R)
29
Misery (1990,  R)
30
Dazed and Confused (1993,  R)
31
28 Days Later (2003,  R)
32
Casino Royale (2006,  PG-13)
33
Donnie Darko (2001,  R)
34
Fight Club (1999,  R)
35
Finding Nemo (2003,  G)
36
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
37
Grease (1978,  PG)
38
Hot Fuzz (2007,  R)
39
Independence Day (1996,  PG-13)
40
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
41
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
42
King Kong (2005,  PG-13)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
44
Rocky (1976,  PG)
45
Rocky Balboa (2006,  PG)
46
Rocky II (1979,  PG)
47
Rocky III (1982,  PG)
48
Rocky IV (1985,  PG)
49
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
50
Scary Movie (2000,  R)
51
Shaun of the Dead (2004,  R)
52
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
53
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
55
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
56
Team America - World Police (2004,  R)
57
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
58
The Green Mile (1999,  R)
59
The Holiday (2006,  PG-13)
60
The Lake House (2006,  PG)
61
The Patriot (2000,  R)
62
The Shining (1980,  R)
63
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
64
The Sound of Music (1965,  G)
65
There's Something About Mary (1998,  R)
66
Top Gun (1986,  PG)
67
Training Day (2001,  R)
68
Trainspotting (1996,  R)
69
Walk the Line (2005,  PG-13)
70
Wedding Crashers (2005,  R)
71
When Harry Met Sally (1989,  R)
72
You've Got Mail (1998,  PG)
73
Zoolander (2001,  PG-13)
74
Soul Men (2008,  R)
75
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
76
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
77
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
78
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
79
Persuasion (2008,  Unrated)
80
Rendition (2007,  R)
81
Phone Booth (2003,  R)
82
Tigerland (2000,  R)
83
Zodiac (2007,  R)
84
Man on Fire (2004,  R)
85
Deja Vu (2006,  PG-13)
86
8 Mile (2002,  R)
87
Blood Diamond (2006,  R)
88
The Beach (2000,  R)
89
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
90
Collateral (2004,  R)
91
Payback (2007,  Unrated)
92
Hostage (2005,  R)
93
Lethal Weapon (1987,  R)
94
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
95
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
96
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
97
Fallen (1997,  R)
98
The Recruit (2003,  PG-13)
99
Minority Report (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments