You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
jollydolly9's new List
by
Molly
cinnywinny01's new List
by
cindy
Movies I Have ... ... Dvds
by
Laura
rattlergirl101's new List
by
valerie
ericalashemarshall's new List
by
erica
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Lotfia
fb664242001's Rating
My Rating
1
A Cinderella Story
(2004, PG)
2
A Walk to Remember
(2002, PG)
3
Blood Diamond
(2006, R)
4
Braveheart
(1995, R)
5
Bruce Almighty
(2003, PG-13)
6
Casablanca
(1942, Unrated)
7
Cinderella Man
(2005, PG-13)
8
Clueless
(1995, PG-13)
9
Final Destination
(2000, R)
10
Gladiator
(2000, R)
11
Gone With the Wind
(1939, G)
12
Hitch
(2005, PG-13)
13
I Am Sam
(2002, PG-13)
14
Little Miss Sunshine
(2006, R)
15
Love Actually
(2003, R)
16
Madagascar
(2005, PG)
17
Meet The Fockers
(2004, PG-13)
18
Monsters, Inc.
(2001, G)
19
My Best Friend's Wedding
(1997, PG-13)
20
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
24
Pride and Prejudice
(2005, PG)
25
Saw
(2004, R)
26
Scarface
(1983, R)
27
She's All That
(1999, PG-13)
28
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
29
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
30
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
31
The Godfather
(1972, R)
32
The Godfather, Part II
(1974, R)
33
The Godfather, Part III
(1990, R)
34
The Illusionist
(2006, PG-13)
35
The Italian Job
(2003, PG-13)
36
The Notebook
(2004, PG-13)
37
V for Vendetta
(2006, R)
38
We Were Soldiers
(2002, R)
39
Sleepless in Seattle
(1993, PG)
40
The Man Without a Face
(1993, PG-13)
41
Under the Tuscan Sun
(2003, PG-13)
42
You've Got Mail
(1998, PG)
43
Chicken Run
(2000, G)
44
Legends of the Fall
(1994, R)
45
Good Will Hunting
(1997, R)
46
William Shakespeare's The Merchant of Venice
(, R)
47
Beauty and the Beast
(1991, G)
48
3:10 to Yuma (2007)
(2007, R)
49
The Prestige
(2006, PG-13)
50
The Terminal
(2004, PG-13)
51
Scent of a Woman
(1992, R)
52
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
53
Little Women
(1994, PG)
54
Hamlet
(1990, PG)
55
Cast Away
(2000, PG-13)
56
The Da Vinci Code
(2006, PG-13)
57
The Edge
(1997, R)