My Favorite Movies


  fb664936546's Rating My Rating
1
Amarcord (1974,  R)
2
Take the Money and Run (1969,  PG)
3
Zelig (1983,  PG)
4
Rendition (2007,  R)
5
Machuca (2004,  Unrated)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
10
Platoon (1986,  R)
11
Saving Private Ryan (1998,  R)
12
Taxi Driver (1976,  R)
13
The Godfather (1972,  R)
14
The Godfather, Part II (1974,  R)
15
The Godfather, Part III (1990,  R)
16
The Patriot (2000,  R)
17
Trainspotting (1996,  R)
18
Yellow Submarine (1968,  G)
19
Magical Mystery Tour (1967,  Unrated)
20
Deja Vu (2006,  PG-13)
21
Untraceable (2008,  R)
22
American Gangster (2007,  R)
23
Bananas (1971,  PG-13)
24
Easy Rider (1969,  R)
25
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
26
Scarface (1983,  R)
27
88 Minutes (2008,  R)
28
The Untouchables (1987,  R)
29
New York, New York (1977,  PG)
30
Once Upon a Time in America (1984,  R)
31
The Mission (1986,  PG)
32
GoodFellas (1990,  R)
33
The Good Shepherd (2006,  R)
34
Men of Honor (2000,  R)
35
A Midsummer Night's Sex Comedy (1982,  PG)
36
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
37
Manhattan (1979,  R)
38
Annie Hall (1977,  PG)
39
La Cena (The Dinner) (1998,  Unrated)
40
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
41
Le Bal (Ballando Ballando) (1983,  Unrated)
42
La Famiglia (The Family) (1987,  Unrated)
43
The Terrace (La Terrazza) (1980,  Unrated)
44
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
45
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) (1964,  Unrated)
46
Quintet (1979,  R)
47
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
48
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
49
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
50
Il Deserto dei Tartari (The Desert of the Tartars) (1976,  PG)
51
Tempo di Massacro (Massacre Time) (Colt Concert) (The Brute and the Beast) (1966,  Unrated)
52
In nome del papa re (In the Name of the Pope King) (1977,  Unrated)
53
Suicide Killers (2006,  Unrated)
54
Serpico (1973,  R)
55
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
56
The Deer Hunter (1978,  R)
57
The Great Dictator (1940,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments