My Favorite Movies


  fb665587289's Rating My Rating
1
Anna and the King (2000,  PG-13)
2
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Lethal Weapon (1987,  R)
5
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
6
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
7
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
8
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
9
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
10
Overboard (1987,  PG)
11
The First Wives Club (1996,  PG)
12
Housesitter (1992,  PG)
13
Private Benjamin (1980,  R)
14
The Out-Of-Towners (1999,  PG-13)
15
Shampoo (1975,  R)
16
Seems Like Old Times (1980,  PG)
17
There's a Girl in My Soup (1970,  R)
18
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
19
Houseboat (1958,  Unrated)
20
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
21
The Silence of the Lambs (1991,  R)
22
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
23
A View to a Kill (1985,  PG)
24
The King and I (1956,  G)
25
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
26
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
27
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
28
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
29
The Odd Couple (1968,  G)
30
The Odd Couple II (1998,  PG-13)
31
Airport '77 (1977,  PG)
32
Mister Roberts (1955,  Unrated)
33
The Wackiest Ship in the Army (1960,  Unrated)
34
Speed (1994,  R)
35
The Lake House (2006,  PG)
36
Premonition (2007,  PG-13)
37
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
38
While You Were Sleeping (1995,  PG)
39
Flightplan (2005,  PG-13)
40
Contact (1997,  PG)
41
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
43
Pulp Fiction (1994,  R)
44
Armageddon (1998,  PG-13)
45
The Fifth Element (1997,  PG-13)
46
Die Hard (1988,  R)
47
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
48
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
49
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
50
The Whole Nine Yards (2000,  R)
51
Hudson Hawk (1991,  R)
52
The Bonfire of the Vanities (1990,  R)
53
The Legend of Zorro (2005,  PG)
54
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
55
Chicago (2002,  PG-13)
56
Entrapment (1999,  PG-13)
57
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
58
Titanic (1996,  PG-13)
59
My Fair Lady (1964,  G)
60
Charade (1963,  G)
61
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
62
The African Queen (1951,  Unrated)
63
On Golden Pond (1981,  PG)
64
50 First Dates (2004,  PG-13)
65
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
66
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
67
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
68
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
69
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
70
Mad Money (2008,  PG-13)
71
The Longest Yard (2005,  PG-13)
72
Anger Management (2003,  PG-13)
73
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
74
Big Daddy (1999,  PG-13)
75
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
76
The Waterboy (1998,  PG-13)
77
Billy Madison (1995,  PG-13)
78
Little Nicky (2000,  PG-13)
79
Bulletproof (1996,  R)
80
Mixed Nuts (1994,  PG-13)
81
Die Another Day (2002,  PG-13)
82
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
83
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
84
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
85
A Fish Called Wanda (1988,  R)
86
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
87
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
88
The Swan Princess (1995,  G)
89
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
90
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
91
Absolument Fabuleux (Absolutely Fabulous) (2001,  Unrated)
92
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
93
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
94
The Addams Family (1991,  PG-13)
95
Addams Family Values (1993,  PG-13)
96
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
97
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
98
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
99
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
100
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
101
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
102
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
103
Air Force One (1997,  R)
104
Blade Runner (1982,  R)
105
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
106
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
107
Patriot Games (1992,  R)
108
American Graffiti (1973,  PG)
109
The Lion King (1994,  G)
110
Sister Act (1992,  PG)
111
Ghost (1990,  R)
112
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
113
The Little Rascals (1994,  PG)
114
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
115
The Color Purple (1985,  PG-13)
116
Star Trek Generations (1994,  PG)
117
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
118
Alice in Wonderland (1999,  PG)
119
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
120
Stuart Little (1999,  PG)
121
Young Frankenstein (1974,  PG)
122
Blazing Saddles (1974,  R)
123
The Producers (1968,  PG)
124
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
125
The Woman in Red (1984,  PG-13)
126
Haunted Honeymoon (1986,  PG)
127
Stir Crazy (1980,  R)
128
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
129
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
130
Alien (1979,  R)
131
Aliens (1986,  R)
132
Alien 3 (1992,  R)
133
All That Jazz (1979,  R)
134
Frances (1982,  R)
135
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
136
Down Periscope (1996,  PG-13)
137
Amadeus (1984,  R)
138
American Pie (1999,  R)
139
American Pie 2 (2001,  R)
140
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
141
Batman (1989,  PG-13)
142
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
143
The Shining (1980,  R)
144
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
145
About Schmidt (2002,  R)
146
The Witches of Eastwick (1987,  R)
147
Terms of Endearment (1983,  PG)
148
Arthur (1981,  PG)
149
Cabaret (1972,  PG)
150
Silent Movie (1976,  PG)
151
New York, New York (1977,  PG)
152
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
153
His Girl Friday (1940,  Unrated)
154
Auntie Mame (1958,  Unrated)
155
The Trouble with Angels (1966,  PG)
156
Gypsy (1962,  Unrated)
157
Where Angels Go, Trouble Follows (1968,  G)
158
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
159
Shrek (2001,  PG)
160
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
161
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
162
Wayne's World (1992,  PG-13)
163
Australia (2008,  PG-13)
164
Happy Feet (2006,  PG)
165
Batman Forever (1995,  PG-13)
166
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
167
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
168
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
169
Van Helsing (2004,  PG-13)
170
X-Men (2000,  PG-13)
171
Oklahoma! (1955,  G)
172
Back to the Future (1985,  PG)
173
Back to the Future Part II (1989,  PG)
174
Back to the Future Part III (1990,  PG)
175
Backdraft (1991,  R)
176
Hitch (2005,  PG-13)
177
I Am Legend (2007,  PG-13)
178
I, Robot (2004,  PG-13)
179
Shark Tale (2004,  PG)
180
Bad Boys II (2003,  R)
181
Men in Black (1997,  PG-13)
182
Independence Day (1996,  PG-13)
183
Men in Black II (2002,  PG-13)
184
Bad Boys (1995,  R)
185
Wild Wild West (1999,  PG-13)
186
Happily Ever After (2005,  G)
187
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
188
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
189
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
190
Hannibal (2001,  R)
191
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
192
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
193
Batman Returns (1992,  PG-13)
194
Multiplicity (1996,  PG-13)
195
Mr. Mom (1983,  PG)
196
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
197
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
198
The Mummy (1999,  PG-13)
199
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
200
The Terminator (1984,  R)
201
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
202
Batman & Robin (1997,  PG-13)
203
Total Recall (1990,  R)
204
True Lies (1994,  R)
205
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
206
Twins (1988,  PG)
207
Junior (1994,  PG-13)
208
Last Action Hero (1993,  PG-13)
209
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
210
Eraser (1996,  R)
211
The Divine Bette Midler (2005,  Unrated)
212
Hocus Pocus (1993,  PG)
213
Beaches (1988,  PG-13)
214
Ruthless People (1986,  R)
215
Big Business (1988,  PG)
216
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
217
Drowning Mona (2000,  PG-13)
218
The Rose (1979,  R)
219
Outrageous Fortune (1987,  R)
220
For the Boys (1991,  R)
221
That Old Feeling (1997,  PG-13)
222
Divine Madness! (1980,  R)
223
Peter Allen: The Boy from Oz (2004,  Unrated)
224
Better Off Dead (1985,  PG)
225
Beverly Hills Cop (1984,  R)
226
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
227
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
228
Beverly Hills Cop IV (2010,  R)
229
The Big Chill (1983,  R)
230
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
231
Big Momma's House (2000,  PG-13)
232
National Security (2003,  PG-13)
233
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
234
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
235
The Matrix (1999,  R)
236
The Matrix Revolutions (2003,  R)
237
The Matrix Reloaded (2003,  R)
238
Constantine (2005,  R)
239
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
240
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
241
Parenthood (1989,  PG-13)
242
Wildcats (1986,  R)
243
Scooby-Doo (2002,  PG)
244
Blackadder Back & Forth (1999,  Unrated)
245
The Secret Policeman's Ball (1981,  Unrated)
246
Blade - Trinity (2004,  R)
247
Blade (1998,  R)
248
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
249
White Men Can't Jump (1992,  R)
250
Passenger 57 (1992,  R)
251
Money Train (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments