My Favorite Movies
| fb665700735's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
L'Eclisse (1962, Unrated) |
|
| 2 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 3 |
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963, Unrated) |
|
| 4 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961, Unrated) |
|
| 5 |
L'Avventura (The Adventure) (1960, Unrated) |
|
| 6 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960, Unrated) |
|
| 7 |
Goodbye Dragon Inn (2003, Unrated) |
|
| 8 |
Two Weeks in Another Town (1962, PG) |
|
| 9 |
The Horse's Mouth (1958, Unrated) |
|
| 10 |
What Time Is It There? (Ni na bian ji dian) (2001, Unrated) |
|
| 11 |
The Unbearable Lightness of Being (1988, R) |
|
| 12 |
The Architects (1993, Unrated) |
|
| 13 |
The Band Wagon (1953, Unrated)
Best of Astaire and Charisse. Oscar Levant is his incredible usual chain smoking neurotic self. Usual eye-popping Minnelli production values; your rods and cones will ache. Girl Hunt Ballet is amazing jazz modern dance piece, Fred was fifty-four years old at the time and he has brilliant moves. At that age I would be lucky to be coordinated enough to pilot a Rascal. |
|
| 14 |
Il Gattopardo (The Leopard) (1963, PG) |
|
| 15 |
Plenty (1985, R) |
|
| 16 |
Vive l'Amour (1994, Unrated) |
|
| 17 |
Utz (1992, Unrated) |
|
| 18 |
Salesman (1968, Unrated) |
|
| 19 |
Purple Noon (1996, PG-13) |
|
| 20 |
The Cool School (2008, Unrated) |
|
| 21 |
Witness for the Prosecution (1957, Unrated) |
|
| 22 |
Helvetica (2007, Unrated) |
|
| 23 |
Love in the Afternoon (1957, Unrated) |
|
| 24 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 25 |
One, Two, Three (1961, Unrated) |
|
| 26 |
Unmade Beds (2009, Unrated) |
























