My Favorite Movies
| fb666319251's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Castle (1999, R) |
|
| 2 |
The Dish (2001, PG-13) |
|
| 3 |
Crackerjack (Molloy Boy Productions) (2002, Unrated) |
|
| 4 |
Bad Eggs (2003, Unrated) |
|
| 5 |
Boytown (2006, Unrated) |
|
| 6 |
Candy (2006, R) |
|
| 7 |
Kenny (2008, PG-13) |
|
| 8 |
The Honourable Wally Norman (2003, Unrated) |
|
| 9 |
Bad Boy Bubby (1993, Unrated) |
|
| 10 |
Rabbit-Proof Fence (2002, PG) |
|
| 11 |
Black Sheep (2006, Unrated) |
|
| 12 |
Razzle Dazzle: A Journey Into Dance (2007, Unrated) |
|
| 13 |
Picnic at Hanging Rock (1975, PG) |
|
| 14 |
Chopper (2001, R) |
|
| 15 |
Five Moments of Infidelity (2006, Unrated) |
|
| 16 |
The Wiggles - Wiggle Time (, Unrated) |
|
| 17 |
The Wiggles - Live Hot Potatoes (, Unrated) |
|
| 18 |
The Wiggles - Santa's Rockin'! (, Unrated) |
|
| 19 |
The Wiggles - Top of the Tots (, Unrated) |
|
| 20 |
The Wiggles - Cold Spaghetti Western (, Unrated) |
|
| 21 |
The Nugget (2002, R) |
|
| 22 |
Strange Bedfellows (2004, R) |
|
| 23 |
The Man Who Sued God (2001, Unrated) |
|
| 24 |
Sione's Wedding (Samoan Wedding) (2006, Unrated) |
|
| 25 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 26 |
Macbeth (2006, Unrated) |
|
| 27 |
The Wiggles - Dance Party (, Unrated) |
|
| 28 |
The Wiggles - Whoo Hoo Wiggly Gremlins (, Unrated) |
|
| 29 |
The Wiggles - Toot Toot! (2003, Unrated) |
|
| 30 |
Bad Taste (2004, Unrated) |
|
| 31 |
The Magic Pudding (2000, Unrated) |
|
| 32 |
Reckless Kelly (1993, PG) |
|
| 33 |
Young Einstein (1988, PG) |
|
| 34 |
Looking for Alibrandi (2000, Unrated) |
|
| 35 |
Cubbyhouse (Hellion: The Devil's Playground) (The Cubby House) (2001, R) |
|
| 36 |
Alexandra's Project (2003, Unrated) |
|
| 37 |
Harvie Krumpet (2004, Unrated) |
|
| 38 |
The Wiggles - Wiggly Play Time (, Unrated) |
|
| 39 |
Muriel's Wedding (1995, R) |
|
| 40 |
Babe (1995, G) |
|
| 41 |
Babe: Pig in the City (1998, G) |
|
| 42 |
Annie's Coming Out (A Test of Love) (1984, PG)Great film, though it leaves out quite a lot of the more horrific bits that are described in the book, and also of course a lot less detail. It's horrible to realise that these things happened in a "civilised" country in my lifetime. The only good thing is that at least Anne got to escape (she is still doing very well - she has her own website) |
|
| 43 |
Once Were Warriors (1994, R) |
|
| 44 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 45 |
Caterpillar Wish (2006, Unrated) |
|
| 46 |
Barry McKenzie Holds His Own (1974, Unrated) |
|
| 47 |
The Adventures of Barry McKenzie (1972, Unrated) |
|
| 48 |
Lantana (2001, R) |
|
| 49 |
Better Than Sex (2001, R) |
|
| 50 |
Children of the Revolution (1997, R) |
|
| 51 |
The Craic (1999, Unrated) |
|
| 52 |
Cut (2000, R) |
|
| 53 |
Danny Deckchair (2003, PG-13) |
|
| 54 |
Dirty Deeds (2002, R) |
|
| 55 |
Don's Party (1976, Unrated) |
|
| 56 |
Gettin' Square (2003, Unrated) |
|
| 57 |
Hating Alison Ashley (2005, PG) |
|
| 58 |
Holy Smoke! (2000, R) |
|
| 59 |
Hotel de Love (1996, R) |
|
| 60 |
Idiot Box (2001, Unrated) |
|
| 61 |
Innocence (2001, R) |
|
| 62 |
Kiss or Kill (1997, R) |
|
| 63 |
Strange Planet (1999, Unrated) |
|
| 64 |
Malcolm (1986, PG-13) |
|
| 65 |
Mr. Reliable (My Entire Life) (1996, R) |
|
| 66 |
The Piano (1993, R) |
|
| 67 |
Razorback (1984, R) |
|
| 68 |
Soft Fruit (1999, R) |
|
| 69 |
Back of Beyond (1995, R) |
|
| 70 |
The Cars That Ate Paris (1974, PG) |
|
| 71 |
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988, PG-13) |
|
| 72 |
Love and Other Catastrophes (1997, R) |
|
| 73 |
Sweetie (1989, R) |
|
| 74 |
The Wannabes (2003, Unrated) |
|
| 75 |
Dot and The Kangaroo (1981, G) |
|
| 76 |
Dot and the Bunny (1984, Unrated) |
|
| 77 |
Napoleon (1997, G) |
|
| 78 |
30 Days of Night (2007, R) |







































































