My Favorite Movies


  fb666868303's Rating My Rating
1
Céline et Julie Vont en Bateau (Celine and Julie Go Boating) (1974,  Unrated)
2
Fellini's Roma (,  R)
3
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
4
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
5
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
6
Trafic (Traffic) (1972,  G)
7
Parade (1974,  Unrated)
8
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
9
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
12
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
13
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
14
Taxi Driver (1976,  R)
15
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
16
Dogma (1999,  R)
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
18
The Lord of the Rings (1978,  PG)
19
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
20
Pinocchio (2002,  G)
21
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
22
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
23
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) (1972,  Unrated)
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
25
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
26
Beauty and the Beast (1991,  G)
27
Dead Poets Society (1989,  PG)
28
The Color Purple (1985,  PG-13)
29
The Sound of Music (1965,  G)
30
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
31
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
32
Pretty Woman (1990,  R)
33
High School Musical (2006,  Unrated)
34
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
35
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
36
Chicago (2002,  PG-13)
37
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
38
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
39
Schindler's List (1993,  R)
40
Steel Magnolias (1989,  PG)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
42
The Exorcist (1973,  R)
43
Disney's Aladdin (1992,  G)
44
Animal Farm (1954,  Unrated)
45
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
46
Carmen (2001,  Unrated)
47
Casablanca (1943,  PG)
48
Modern Times (1936,  Unrated)
49
Gone With the Wind (1939,  G)
50
Cirque du Soleil: Varekai (2003,  Unrated)
51
Cirque du Soleil: Dralion (2000,  Unrated)
52
Cirque du Soleil: Journey of Man (2000,  G)
53
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
54
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
55
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
56
8 1/2 (1963,  Unrated)
57
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
58
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
59
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
60
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
61
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
62
Verdi's Aida at La Scala (2007,  Unrated)
63
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
64
The Last Samurai (2003,  R)
65
Miss Julie (1999,  R)
66
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
67
Suor Emanuelle (Sister Emanuelle) (,  Unrated)
68
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
69
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
70
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
71
Ma and Pa Kettle on Vacation (Ma and Pa Kettle Go to Paris) (Ma and Pa Kettle Hit the Road) (1953,  Unrated)
72
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
73
Emanuelle e gli ultimi (Edited Version) (Emanuelle and the Last Cannibals) (Trap Them and Kill Them) (,  Unrated)
74
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
75
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
76
La Strada (The Road) (1954,  PG)
77
Amarcord (1974,  R)
78
Lady Chatterley's Lover (1982,  R)
79
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
80
Lolita (1962,  Unrated)
81
The Importance of Being Earnest (1952,  Unrated)
82
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
83
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
84
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
85
The Wizard of Oz (1939,  G)
86
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
87
Homage to Chagall: The Colours of Love (1977,  Unrated)
88
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
89
Being There (1979,  PG)
90
Sleeping Beauty (1959,  G)
91
Oliver Twist (1951,  Unrated)
92
The Piano (1993,  R)
93
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
94
Fiddler on the Roof (1971,  G)
95
A Month in the Country (1987,  PG)
96
The Party (1968,  PG)
97
Sons and Lovers (1960,  Unrated)
98
The Way We Were (1973,  PG)
99
Yentl (1983,  PG)
100
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
101
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There (2004,  Unrated)
102
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
103
Alice's Restaurant (1969,  R)
104
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
105
Flower Drum Song (1961,  Unrated)
106
Siddhartha (1973,  R)
107
10 (1979,  R)
108
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
109
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
110
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
111
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
112
Day for Night (La Nuit américaine) (,  PG)
113
Paper Moon (1973,  PG)
114
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
115
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
116
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
117
The Secret Garden (1949,  G)
118
The Secret Garden (1993,  G)
119
Jaws (1975,  PG)
120
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
121
Half Moon Street (1986,  R)
122
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
123
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
124
The Woman Next Door (1981,  R)
125
Eight Hundred Leagues Down the Amazon (800 Leagues Down the Amazon) (2000,  PG-13)
126
Bliss (1985,  R)
127
Eight Days A Week (1997,  R)
128
Once Upon a Time... Rome, Open City (,  Unrated)
129
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
130
Vertigo (1958,  PG)
131
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
132
La Chambre Verte (The Green Room) (1979,  PG)
133
Garlic is as Good as Ten Mothers (1980,  Unrated)
134
Werner Herzog Eats His Shoe (1980,  Unrated)
135
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
136
Eating Raoul (1982,  R)
137
Woyzeck (1979,  Unrated)
138
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
139
Fata Morgana (1971,  Unrated)
140
Paris, Texas (1984,  R)
141
Friday the 13th (1980,  R)
142
The Flowers of St Francis (Francesco, giullare di Dio) (1950,  Unrated)
143
The Man of the Cross (L'uomo dalla croce ) (1943,  Unrated)
144
The White Ship (La nava blanca) (,  Unrated)
145
Stromboli (1950,  Unrated)
146
The Odyssey (1997,  PG-13)
147
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
148
Lola (1981,  Unrated)
149
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
150
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
151
Mystery of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle) (1974,  Unrated)
152
Heart of Glass (1976,  Unrated)
153
Blood Feast (1963,  Unrated)
154
The Seduction of Mimi (Mimì metallurgico ferito nell'onore) (1974,  R)
155
Someone to Watch over Me (1987,  R)
156
Spartacus (Spartakus) (1977,  Unrated)
157
The Long Goodbye (1973,  R)
158
Inspector Clouseau (1968,  G)
159
An Inspector Calls (1954,  Unrated)
160
Bugsy Malone (1976,  G)
161
The Government Inspector (2005,  Unrated)
162
Alphaville (1965,  Unrated)
163
The Time Machine (1960,  G)
164
The Madness of King George (1994,  PG-13)
165
Cat Ballou (1965,  Unrated)
166
Death of a Prophet (1981,  PG)
167
The King and I (1956,  G)
168
Back to the Future (1985,  PG)
169
Young Frankenstein (1974,  PG)
170
The Godfather (1972,  R)
171
City of Angels (1998,  PG-13)
172
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
173
Middlemarch (1994,  Unrated)
174
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
175
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
176
Psycho (1960,  R)
177
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
178
The Birds (1963,  PG-13)
179
Jamaica Inn (1939,  Unrated)
180
Spellbound (1945,  Unrated)
181
Dial M for Murder (1954,  PG)
182
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
183
Juno and the Paycock (1930,  Unrated)
184
The 39 Steps (1935,  PG)
185
Suspicion (1941,  Unrated)
186
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996,  PG)
187
Brother Sun, Sister Moon (1972,  PG)
188
Otello (Othello) (1986,  Unrated)
189
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
190
Tea With Mussolini (1999,  PG)
191
Otello (,  PG)
192
Hamlet (1990,  PG)
193
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
194
And the Ship Sails On (,  Unrated)
195
City of Women (1981,  R)
196
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986,  PG-13)
197
E la nave Va (And the Ship Sails On) (1984,  PG)
198
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
199
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) (1976,  R)
200
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
201
Prospero's Books (1991,  R)
202
The Draughtsman's Contract (1982,  R)
203
The Baby of Mâcon (1993,  Unrated)
204
A Zed and Two Noughts (1985,  Unrated)
205
The Belly of an Architect (1987,  R)
206
Kidnapped (1960,  Unrated)
207
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
208
Kangaroo (1986,  R)
209
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
210
Der Amerikanische Soldat (The American Soldier) (1970,  Unrated)
211
Notte d'estate con profilo greco, occhi a mandorla e odore di basilico (Summer Night) (1986,  Unrated)
212
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
213
Sabrina (1954,  Unrated)
214
The Second Coming (,  Unrated)
215
Zorba the Greek (1964,  Unrated)
216
Matador (1986,  NC-17)
217
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982,  Unrated)
218
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
219
Kika (1994,  Unrated)
220
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
221
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
222
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
223
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
224
Rope (1948,  PG)
225
Frenzy (1972,  R)
226
Stage Fright (1950,  Unrated)
227
Sabotage (1937,  R)
228
Topaz (1969,  PG)
229
Strangers on a Train (1951,  PG)
230
Rebecca (1940,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments