My Favorite Movies


  fb668074891's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
When Harry Met Sally (1989,  R)
3
Papillon (1973,  R)
4
The Longest Yard (1974,  R)
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
Crash (2004,  R)
8
School of Rock (2003,  PG-13)
9
Wedding Crashers (2005,  R)
10
American Pie (1999,  R)
11
Gladiator (2000,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
13
The Notebook (2004,  PG-13)
14
Braveheart (1995,  R)
15
Love Actually (2003,  R)
16
Mean Girls (2004,  PG-13)
17
Sin City (2005,  R)
18
The Departed (2006,  R)
19
Pulp Fiction (1994,  R)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
Old School (2003,  R)
22
Grease (1978,  PG)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Fight Club (1999,  R)
25
Finding Nemo (2003,  G)
26
The Matrix (1999,  R)
27
The Great Escape (1963,  Unrated)
28
GoodFellas (1990,  R)
29
Casino (1995,  R)
30
Taxi Driver (1976,  R)
31
Raging Bull (1980,  R)
32
The Color of Money (1986,  R)
33
Mean Streets (1973,  R)
34
High Fidelity (2000,  R)
35
The Silence of the Lambs (1991,  R)
36
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
37
The Landlord (2007,  Unrated)
38
Casino Royale (2006,  PG-13)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
40
Heat (1995,  R)
41
Annie Hall (1977,  PG)
42
Manhattan (1979,  R)
43
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
44
WALL-E (2008,  G)
45
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
46
Once (2007,  R)
47
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
48
Ran (1985,  R)
49
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
50
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
51
Slumdog Millionaire (2008,  R)
52
Chungking Express (1996,  PG-13)
53
The Wrestler (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments