My Favorite Movies


  fb668312125's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Donnie Darko (2001,  R)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Departed (2006,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
The Matrix (1999,  R)
11
The Shawshank Redemption (1994,  R)
12
Transformers (2007,  PG-13)
13
Platoon (1986,  R)
14
The Thin Red Line (1999,  R)
15
The Big Red One (1980,  PG)
16
Tears of the Sun (2003,  R)
17
Patton (1970,  PG)
18
The Longest Day (1962,  G)
19
A Bridge Too Far (1977,  PG)
20
Kelly's Heroes (1970,  PG)
21
Hell in the Pacific (1968,  G)
22
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
23
Dirty Dozen: The Deadly Mission (1987,  Unrated)
24
Dirty Dozen: The Next Mission (1985,  Unrated)
25
Gran Torino (2009,  R)
26
Scarface (1983,  R)
27
Heat (1995,  R)
28
Casino (1995,  R)
29
Casino Royale (2006,  PG-13)
30
Scent of a Woman (1992,  R)
31
Carlito's Way (1993,  R)
32
Blow (2001,  R)
33
Apocalypse Now (1979,  R)
34
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
35
Deliverance (1972,  R)
36
Mad Max (1979,  R)
37
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
38
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
39
Sleepers (1996,  R)
40
Hamburger Hill (1987,  R)
41
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
42
The Killing Fields (1984,  R)
43
Aliens (1986,  R)
44
Alien (1979,  R)
45
Alien 3 (1992,  R)
46
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
47
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
48
Shooter (2007,  R)
49
Man on Fire (2004,  R)
50
Lord of War (2005,  R)
51
The Lighthorsemen (1987,  PG)
52
CB4 - The Movie (1993,  R)
53
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
54
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
55
Reservoir Dogs (1992,  R)
56
True Romance (1993,  R)
57
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
58
Snatch (2001,  R)
59
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
60
RocknRolla (2008,  R)
61
Blood Diamond (2006,  R)
62
Von Ryan's Express (1965,  PG)
63
The Great Escape (1963,  Unrated)
64
The One That Got Away (1996,  Unrated)
65
Windtalkers (2002,  R)
66
Saving Private Ryan (1998,  R)
67
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
68
Valkyrie (2008,  PG-13)
69
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
70
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
71
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
72
The Terminator (1984,  R)
73
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
74
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
75
Brüno (Bruno) (2009,  R)
76
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
77
Hero (2004,  PG-13)
78
Operation Scorpio (Jie zi zhan shi) (Scorpion King) (1992,  PG-13)
79
Jiu xian shi ba die (Drunken Dragon) (World of the Drunken Master) (1979,  Unrated)
80
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
81
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
82
Killing Zoe (1994,  R)
83
The Boondock Saints (1999,  R)
84
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
85
Black Hawk Down (2001,  R)
86
Romper Stomper (1992,  R)
87
Full Metal Jacket (1987,  R)
88
Pale Rider (1985,  R)
89
Dirty Harry (1971,  R)
90
Heartbreak Ridge (1986,  R)
91
We Were Soldiers (2002,  R)
92
The Odd Angry Shot (1979,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments