My Favorite Movies


  fb669145309's Rating My Rating
1
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
2
The Saddest Music in the World (2004,  R)
3
Brand Upon the Brain! (2006,  Unrated)
4
Tales from the Gimli Hospital (1988,  Unrated)
5
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
6
Rushmore (1998,  R)
7
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
8
The Fallen Idol (2006,  Unrated)
9
The Third Man (1949,  Unrated)
10
Life Is Sweet (1991,  R)
11
Secrets & Lies (1996,  R)
12
Naked (1993,  Unrated)
13
Meantime (1986,  Unrated)
14
High Hopes (1988,  PG)
15
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
16
Ace in the Hole (,  Unrated)
17
The Apartment (1960,  Unrated)
18
Annie Hall (1977,  PG)
19
Manhattan (1979,  R)
20
Sleeper (1973,  PG)
21
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
22
Bananas (1971,  PG-13)
23
Love and Death (1975,  PG)
24
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
25
Zelig (1983,  PG)
26
Take the Money and Run (1969,  PG)
27
Stardust Memories (1980,  PG)
28
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
29
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
30
Radio Days (1987,  PG)
31
The Shining (1980,  R)
32
A Clockwork Orange (1971,  R)
33
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
34
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
35
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
36
Faust (1926,  Unrated)
37
Metropolis (1927,  Unrated)
38
M (1931,  Unrated)
39
Clash By Night (1952,  Unrated)
40
Destiny (Der müde Tod) (1921,  Unrated)
41
Liliom (,  Unrated)
42
The Devil & Daniel Webster (All That Money Can Buy) (1941,  Unrated)
43
Cat People (1942,  Unrated)
44
The Curse of the Cat People (1944,  Unrated)
45
I Walked With a Zombie (1943,  Unrated)
46
The Seventh Victim (1943,  Unrated)
47
Citizen Kane (1941,  PG)
48
Touch of Evil (1958,  PG-13)
49
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
50
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
51
The Stranger (1946,  Unrated)
52
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
53
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
54
Pickpocket (1959,  Unrated)
55
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
56
Journal d'un Curé de Campagne (Diary of a Country Priest) (1950,  Unrated)
57
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
58
Persona (1966,  Unrated)
59
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
60
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
61
Sĺsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961,  Unrated)
62
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
63
The Silence (1963,  Unrated)
64
Smiles Of A Summer Night (1955,  Unrated)
65
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962,  Unrated)
66
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968,  Unrated)
67
Gycklarnas afton (Sawdust and Tinsel)(Sunset of a Clown)(The Naked Night) (1953,  Unrated)
68
The Magician (Ansiktet) (The Face) (1958,  Unrated)
69
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
70
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
71
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
72
Jules and Jim (1962,  Unrated)
73
Bande ŕ part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
74
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
75
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
76
Breathless (Ŕ bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
77
If.... (1968,  Unrated)
78
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
79
The Miracle of Morgan's Creek (1944,  Unrated)
80
The Palm Beach Story (1942,  Unrated)
81
Unfaithfully Yours (1948,  Unrated)
82
The Great McGinty (Down Went McGinty) (1940,  Unrated)
83
Hail the Conquering Hero (1944,  Unrated)
84
The Front Page (1931,  Unrated)
85
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
86
Withnail and I (1987,  R)
87
Night Nurse (1931,  Unrated)
88
Ladies They Talk About (Women in Prison) (1933,  Unrated)
89
The Women (1939,  Unrated)
90
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
91
Johnny Guitar (1954,  PG)
92
Flamingo Road (1949,  PG)
93
Our Dancing Daughters (1928,  Unrated)
94
Rain (1932,  Unrated)
95
Dancing Lady (1933,  Unrated)
96
The Damned Don't Cry (1950,  Unrated)
97
Badlands (1973,  PG)
98
Days of Heaven (1978,  PG)
99
Trust (1991,  R)
100
Henry Fool (1998,  R)
101
The Unbelievable Truth (1990,  R)
102
Flirt (1995,  Unrated)
103
The Book of Life (1998,  Unrated)
104
Surviving Desire (1991,  Unrated)
105
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
106
Blonde Venus (1932,  Unrated)
107
Morocco (1930,  Unrated)
108
The Garden of Allah (1936,  Unrated)
109
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
110
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
111
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
112
Nightmare Alley (1947,  Unrated)
113
Pickup on South Street (,  Unrated)
114
Shock Corridor (1963,  Unrated)
115
The Naked Kiss (2001,  Unrated)
116
Night and the City (1950,  Unrated)
117
Sweetie (1989,  R)
118
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
119
American Splendor (2003,  R)
120
Five Easy Pieces (1970,  R)
121
Hud (1963,  Unrated)
122
Heavenly Creatures (1994,  R)
123
Control (2007,  R)
124
The Graduate (1967,  PG)
125
Donnie Darko (2001,  R)
126
After Hours (1985,  R)
127
The King of Comedy (1983,  PG)
128
Secretary (2002,  R)
129
The Exorcist (1973,  R)
130
Sleepy Hollow (1999,  R)
131
Ed Wood (1994,  R)
132
Vincent (1982,  G)
133
Murder, My Sweet (1944,  Unrated)
134
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
135
White Heat (1949,  Unrated)
136
The Public Enemy (1931,  Unrated)
137
Footlight Parade (1933,  Unrated)
138
Blonde Crazy,(Larceny Lane) (1931,  Unrated)
139
Picture Snatcher (1933,  Unrated)
140
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
141
Red-Headed Woman (1932,  PG-13)
142
Bombshell (Blonde Bombshell) (1933,  R)
143
It (1927,  Unrated)
144
Call Her Savage (1932,  Unrated)
145
Pandora's Box (1929,  Unrated)
146
Diary of a Lost Girl (1981,  Unrated)
147
The Show Off (1926,  PG)
148
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments