My Favorite Movies


  fb669569826's Rating My Rating
1
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Memento (2000,  R)
5
A Clockwork Orange (1971,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
Santa Maradona (2001,  Unrated)
8
Before Sunrise (1995,  R)
9
Babel (2006,  R)
10
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
11
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
12
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
13
Little Miss Sunshine (2006,  R)
14
Crimen Ferpecto (Ferpect Crime) (,  Unrated)
15
Dirty Pretty Things (2003,  R)
16
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
17
El Hijo de la novia (Son of the Bride) (2002,  R)
18
The Method (El Metodo) (2007,  Unrated)
19
American Beauty (1999,  R)
20
Big Fish (2003,  PG-13)
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
22
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
23
The Pianist (2002,  R)
24
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
25
Back to the Future (1985,  PG)
26
Back to the Future Part II (1989,  PG)
27
The NeverEnding Story (1984,  PG)
28
Back to the Future Part III (1990,  PG)
29
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
30
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
31
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
32
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
33
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
34
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
35
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
36
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
37
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
38
Volver (2006,  R)
39
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982,  Unrated)
40
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
41
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
42
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
43
The Official Version (La Historia oficial) (,  Unrated)
44
La Historia Oficial (The Official Story) (1985,  R)
45
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
46
Madame Satã (2002,  Unrated)
47
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002,  R)
48
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
49
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
50
My Life Without Me (2003,  R)
51
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
52
Finding Nemo (2003,  G)
53
Shrek 2 (2004,  PG)
54
Shrek (2001,  PG)
55
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
56
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
57
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
58
Amores Perros (2001,  R)
59
Sleepy Hollow (1999,  R)
60
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
61
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
62
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
63
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
64
Finding Neverland (2004,  PG)
65
Cry Baby (1990,  PG-13)
66
Chocolat (2000,  PG-13)
67
The Mexican (2001,  R)
68
Fight Club (1999,  R)
69
Thelma & Louise (1991,  R)
70
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
71
Dead Man Walking (1995,  R)
72
Little Women (1994,  PG)
73
Frankie & Johnny (1991,  R)
74
Insomnia (2002,  R)
75
Martín (Hache) (1997,  Unrated)
76
Un Lugar en el Mundo (A Place in the World) (2000,  PG)
77
XXY (2007,  Unrated)
78
Princesas (2005,  Unrated)
79
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
80
Los 2 Lados de la Cama (The Two Sides of the Bed) (2005,  Unrated)
81
Un Oso rojo (Red Bear) (2004,  Unrated)
82
The Red Violin (1999,  R)
83
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
84
Chicago (2002,  PG-13)
85
It's All About Love (,  R)
86
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
87
Lost Embrace (El Abrazo Partido) (2005,  Unrated)
88
Esperando la carroza (1985,  Unrated)
89
Elsa y Fred (2008,  PG)
90
Transamerica (2005,  R)
91
Derailed (2005,  R)
92
Friends With Money (2006,  R)
93
The Good Girl (2002,  R)
94
Hard Candy (2006,  R)
95
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
96
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
97
Paris Je T'aime (2007,  R)
98
The Education of Fairies (La Educacion de las hadas) (2006,  Unrated)
99
Tapas (2005,  Unrated)
100
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) (2003,  R)
101
Closer (2004,  R)
102
The Holiday (2006,  PG-13)
103
Trainspotting (1996,  R)
104
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
105
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
106
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
107
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
108
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
109
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
110
Snatch (2001,  R)
111
Family Law (Derecho de Familia) (2006,  Unrated)
112
Scoop (2006,  PG-13)
113
Everyone Says I Love You (1996,  R)
114
Manhattan (1979,  R)
115
Bananas (1971,  PG-13)
116
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
117
Melinda and Melinda (,  PG-13)
118
Antz (1998,  PG)
119
When Harry Met Sally (1989,  R)
120
The Great Dictator (1940,  G)
121
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
122
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
123
El Pasado (The Past) (2007,  Unrated)
124
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
125
The Valet (La Doublure) (2007,  PG-13)
126
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
127
Nuts for Love (Nueces para el Amor) (2000,  Unrated)
128
Avenue Montaigne (Fauteuils d'orchestre) (Orchestra Seats) (2006,  PG-13)
129
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
130
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
131
Juno (2007,  PG-13)
132
Remember Me My Love (,  R)
133
Cruel Intentions (1999,  R)
134
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
135
The Butterfly Effect (2004,  R)
136
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
137
Munich (2005,  R)
138
The Virgin Suicides (2000,  R)
139
Seven (Se7en) (1995,  R)
140
Being John Malkovich (1999,  R)
141
The Truman Show (1998,  PG)
142
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
143
The Sound of Music (1965,  G)
144
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
145
Live-in Maid (Cama adentro) (2007,  Unrated)
146
Only Human (2006,  R)
147
Autumn Sun (1998,  PG)
148
Gaby: A True Story (1987,  R)
149
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
150
Bread and Tulips (2001,  PG-13)
151
Maria Full of Grace (2004,  R)
152
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
153
Interview with the Vampire (1994,  R)
154
Bicho de Sete Cabeças (Brainstorm) (2001,  Unrated)
155
The Silence of the Lambs (1991,  R)
156
O Ano em que Meus Pais Saíram de Férias (The Year My Parents Went on Vacation) (2006,  PG)
157
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
158
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
159
The Black Stallion (1979,  G)
160
Apocalypse Now (1979,  R)
161
Woman on Top (2000,  R)
162
Don't Move (,  Unrated)
163
Gothika (2003,  R)
164
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
165
Before Sunset (2004,  R)
166
Reality Bites (1993,  PG-13)
167
Carandiru (2004,  R)
168
Abril Despedaçado (Behind the Sun) (2001,  PG-13)
169
Crónica de una fuga (Chronicle of an Escape) (,  Unrated)
170
Lower City (Cidade Baixa) (2006,  R)
171
If I Were You (Se Eu Fosse Voce) (2006,  Unrated)
172
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
173
A League of Their Own (1992,  PG)
174
The First Wives Club (1996,  PG)
175
Big Business (1988,  PG)
176
For the Boys (1991,  R)
177
Cassandra's Dream (2007,  PG-13)
178
Death at a Funeral (2007,  R)
179
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
180
Alfie (2004,  R)
181
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
182
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
183
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
184
Forrest Gump (1994,  PG-13)
185
The Terminal (2004,  PG-13)
186
Cast Away (2000,  PG-13)
187
Bachelor Party (1984,  R)
188
That Thing You Do! (1996,  PG)
189
Philadelphia (1993,  PG-13)
190
The Secret (Si j'étais toi) (2007,  Unrated)
191
Kalifornia (1993,  R)
192
The Women (2008,  PG-13)
193
The Black Dahlia (2006,  R)
194
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
195
The Reader (2008,  R)
196
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
197
Little Children (2006,  R)
198
Kika (1994,  Unrated)
199
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
200
Burn After Reading (2008,  R)
201
Madagascar (2005,  PG)
202
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
203
The Hours (2002,  PG-13)
204
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
205
Elizabeth (1998,  R)
206
The House of the Spirits (1994,  R)
207
Goya's Ghosts (2007,  R)
208
Slumdog Millionaire (2008,  R)
209
Caramel (2008,  PG)
210
The Commitments (1991,  R)
211
Last Chance Harvey (2009,  PG-13)
212
El Nido Vacío (Empty Nest) (2008,  Unrated)
213
The Good Night (2007,  R)
214
Elegy (2008,  R)
215
L'invité (2007,  Unrated)
216
Revolutionary Road (2008,  R)
217
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
218
The Big Lebowski (1998,  R)
219
K-PAX (2001,  PG-13)
220
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
221
Doubt (2008,  PG-13)
222
High Fidelity (2000,  R)
223
The Visitor (2008,  PG-13)
224
Shark Tale (2004,  PG)
225
Rain Man (1988,  R)
226
Tootsie (1982,  PG)
227
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
228
Good Will Hunting (1997,  R)
229
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
230
Awakenings (1990,  PG-13)
231
Dead Poets Society (1989,  PG)
232
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
233
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
234
Lost In Translation (2003,  R)
235
Match Point (2005,  R)
236
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
237
In the Name of the Father (1993,  R)
238
The Remains of the Day (1993,  PG)
239
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments