My Favorite Movies


  fb669728851's Rating My Rating
1
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Artistic, Beautiful, the first film i ever watch from Wong Kar Wai, and make me fall in love wif almost all his movie!!
2
2046 (2005,  R)
2046
Beautiful story, Sexy, Artistic..
Great Background music..

Bring Back the memories of " In The Mood For Love"..
3
Saw (2004,  R)
Saw
Twisted plot, Amazing story,,Gruesome, Sadist!!
Blood?? Yes!! There Will be BLOOD!!
4
Saw II (2005,  R)
Saw II
Twisted plot, Amazing story, Sadist!!
Blood?? Yes!! There Will be BLOOD!!
5
Saw III (2006,  R)
Saw III
Twisted plot, sadist, amazing!!
6
Saw IV (2007,  R)
7
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
Love it!!
8
Hannibal (2001,  R)
Hannibal
Psychotic!!!
Love all the Hannibal movies!!
9
Hannibal Rising (2007,  R)
10
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
Red Dragon, a Remake of Manhunter..
A movie tat makes my eye stick from e start till e end!!
11
Manhunter (1986,  R)
12
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
not to miss!!
From a Novel to a Manga, n final to a movie!!
Yes, there will b blood!
13
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) (2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
Compared to the first, tis is quite a disappointment.. more of Art of war, but still can consider watching it.. :P
14
Suicide Club (2002,  Unrated)
Suicide Club
highly disturbing!!
dark story plot!
interesting graphics!
15
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust
Brutal, Bloody, Best!!
No.1 Graphic violence!!
Best for Gore lovers!
16
Tomie (1999,  Unrated)
17
Tomie: Saishuu-shô - kindan no kajitsu (Tomie: The Final Chapter - Forbidden Fruit) (2002,  Unrated)
18
Tomie: anaza feisu (Tomie: Another Face) (1999,  Unrated)
19
Tomie: Re-birth (2001,  Unrated)
20
Tomie: Replay (2000,  Unrated)
21
Uzumaki (2002,  G)
22
The Ring (2002,  PG-13)
23
The Ring Two (2005,  PG-13)
24
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
25
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
The Eye 2 (Gin gwai 2)
Not tat bad compare to "The Eye"
The first one is much better den this,but still a Good movie i can say.. :P
26
Gin gwai 10 (The Eye 10) (The Eye: Infinity) (,  Unrated)
Gin gwai 10 (The Eye 10) (The Eye: Infinity)
to me tis movie is more of a comedy den a horror movie, laughing thru out the show, some horror parts but mostly comedy..
compared to the other "The Eye" hmm...
27
Species (1995,  R)
28
Species II (1998,  R)
29
Species III (2004,  R)
30
Species: The Awakening (2007,  Unrated)
31
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Love it!!
twisted mind, wif great plot!!
32
Koma (,  R)
33
Yee do hung gaan (Inner Senses) (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments