My Favorite Movies


  fb670215554's Rating My Rating
1
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood
An urban legend
2
Menace II Society (1993,  R)
Menace II Society
What happened to co-Kaine?
3
Juice (1992,  R)
4
Deliver Us from Eva (2003,  R)
5
Set It Off (1996,  R)
6
Poetic Justice (1993,  R)
7
Colors (1988,  R)
8
The Brothers (2001,  R)
9
The Best Man (1999,  R)
10
How Stella Got Her Groove Back (1998,  R)
11
Boomerang (1992,  R)
12
Coming to America (1988,  R)
Coming to America
Zamunda rocks!!!
13
Trading Places (1983,  R)
14
Mississippi Burning (1988,  R)
15
Malcolm X (1992,  PG-13)
16
Do the Right Thing (1989,  R)
17
Sarafina (1992,  PG-13)
18
Tsotsi (2006,  R)
19
Cry Freedom (1987,  PG)
20
The Champ (,  PG)
21
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
22
The Gods Must Be Crazy II (1990,  PG)
23
Cry, the Beloved Country (1995,  PG-13)
24
Yesterday (2004,  Unrated)
25
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
26
Get on the Bus (1996,  R)
27
Crazy Monkey Presents Straight Outta Benoni (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments