My Favorite Movies


  fb671178470's Rating My Rating
1
Play It Again, Sam (1972,  PG)
Click to Rate
2
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
3
Stardust Memories (1980,  PG)
Click to Rate
4
Bananas (1971,  PG-13)
Click to Rate
5
Love and Death (1975,  PG)
Click to Rate
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
7
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
Click to Rate
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
9
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
10
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
11
Chaos (2001,  Unrated)
Click to Rate
12
Blue in the Face (1995,  R)
Click to Rate
13
Smoke (1995,  R)
Click to Rate
14
New York Beat Movie (Downtown 81) (2001,  Unrated)
Click to Rate
15
Smithereens (1982,  R)
Click to Rate
16
Valley Girl (1983,  R)
Click to Rate
17
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
18
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
19
WarGames (1983,  PG)
Click to Rate
20
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
21
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
23
Ladyhawke (1985,  PG-13)
Click to Rate
24
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
25
Rosemary's Baby (1968,  R)
Click to Rate
26
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
Click to Rate
27
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
Click to Rate
28
Salome's Last Dance (1988,  R)
Click to Rate
29
Slaves of New York (1989,  R)
Click to Rate
30
After Hours (1985,  R)
Click to Rate
31
Akira Kurosawa's Dreams (1990,  PG)
Click to Rate
32
An Occurrence at Owl Creek Bridge (,  Unrated)
Click to Rate
33
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
Click to Rate
34
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
35
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios) (1988,  R)
Click to Rate
36
The Weather Underground (2002,  Unrated)
Click to Rate
37
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Click to Rate
38
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
39
The Thin Man (1934,  Unrated)
Click to Rate
40
After the Thin Man (1936) (1936,  Unrated)
Click to Rate
41
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
Click to Rate
42
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
43
Metropolis (1927,  Unrated)
Click to Rate
44
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1960,  Unrated)
Click to Rate
45
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1988,  PG-13)
Click to Rate
46
Run Lola Run (Lola rennt) (1998,  R)
Click to Rate
47
The Princess and the Warrior (2002,  R)
Click to Rate
48
Clash of the Titans (1981,  PG)
Click to Rate
49
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
Click to Rate
50
Jason and the Argonauts (1963,  G)
Click to Rate
51
Pippi Långstrump (Pippi Longstocking) (1968,  G)
Click to Rate
52
I Love You, Alice B. Toklas! (Kiss My Butterfly) (1968,  R)
Click to Rate
53
I've Heard the Mermaids Singing (1988,  R)
Click to Rate
54
The Hunger (1983,  R)
Click to Rate
55
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
56
The Last Picture Show (1971,  R)
Click to Rate
57
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
58
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
59
Nikita (La Femme Nikita) (1991,  R)
Click to Rate