My Favorite Movies
| fb671451535's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Quiz Show (1994, PG-13) |
|
| 2 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 3 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 4 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
| 5 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 6 |
A View to a Kill (1985, PG) |
|
| 7 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 8 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 9 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 10 |
The Matador (2005, R) |
|
| 11 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 12 |
Jeremiah Johnson (1972, PG) |
|
| 13 |
Limbo (1999, R) |
|
| 14 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 15 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 16 |
Skokie (1981, Unrated) |
|
| 17 |
Roxanne (1987, PG) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 19 |
The Langoliers (1995, PG-13) |
|
| 20 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 21 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 22 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 23 |
Match Point (2005, R) |
|
| 24 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 25 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 26 |
A Man for All Seasons (1966, G) |
|
| 27 |
True Grit (1969, G) |
|
| 28 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 29 |
The Andersonville Trial (1970, Unrated) |
|
| 30 |
Gettysburg (1993, PG) |






























