My Favorite Movies


  fb672018899's Rating My Rating
1
Disney's Aladdin (1992,  G)
2
Alien (1979,  R)
3
Aliens (1986,  R)
4
All of Me (1984,  PG)
5
Amadeus (1984,  R)
6
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
Love this film but I guess I am just not good at physics. How can an asteroid bounce off small rocks from the asteroid belt to precisely hit planet earth so far away, one city at a time, sometimes at daytime, sometimes at night time, in all kinds of different directions, 18 days ahead, meaning they're travelling at much higher speeds? But then, if we dump these asteroid scenes, you end up with Deep Impact, which is much less exciting.
7
Awakenings (1990,  PG-13)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Backdraft (1991,  R)
12
Bad Boys (1995,  R)
13
Bad Boys II (2003,  R)
14
Basic Instinct (1992,  R)
15
Batman Forever (1995,  PG-13)
16
Batman & Robin (1997,  PG-13)
17
Beauty and the Beast (1991,  G)
18
A Better Tomorrow (1986,  R)
19
A Bug's Life (1998,  G)
20
Cars (2006,  G)
21
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
22
Chicken Little (2005,  G)
23
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
24
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
25
Cliffhanger (1993,  R)
26
Con Air (1997,  R)
27
Dante's Peak (1997,  PG-13)
28
The Dark Knight (2008,  PG-13)
29
Daylight (1996,  PG-13)
30
Deep Impact (1998,  PG-13)
31
Daai Jeung Foo Yat Gei (The Diary of a Big Man) (1988,  Unrated)
32
Die Another Day (2002,  PG-13)
33
Die Hard (1988,  R)
34
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
35
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
36
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
37
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
38
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
39
Don't Say a Word (2001,  R)
40
Eagle Eye (2008,  PG-13)
41
Enemy of the State (1998,  R)
42
Eraser (1996,  R)
43
Erin Brockovich (2000,  R)
44
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
45
The Exorcist (1973,  R)
46
Face/Off (1997,  R)
47
Final Analysis (1992,  R)
48
Finding Nemo (2003,  G)
49
Forrest Gump (1994,  PG-13)
50
The Fugitive (1993,  PG-13)
51
Tao xue wei long (Fight Back to School) (1991,  Unrated)
52
Ghost (1990,  R)
53
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
54
Gladiator (2000,  R)
55
GoldenEye (1995,  PG-13)
56
The Incredibles (2004,  PG)
57
Independence Day (1996,  PG-13)
58
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
59
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
60
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
61
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
62
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
63
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
64
Home Alone (1990,  PG)
65
Hostage (2005,  R)
66
The Hunt for Red October (1990,  PG)
67
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
68
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
69
Jumanji (1995,  PG)
70
Jurassic Park (1993,  PG-13)
71
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
72
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
73
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
74
King Kong (2005,  PG-13)
75
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
One of the best movies I've seen in recent times. Perhaps because I am a Chinese and being a Chinese martial arts fan allow me to relate more to the movies.
76
Legally Blonde (2001,  PG-13)
77
Men in Black (1997,  PG-13)
78
Men in Black II (2002,  PG-13)
79
L.A. Confidential (1997,  R)
80
The Last Boy Scout (1991,  R)
81
Lethal Weapon (1987,  R)
82
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
83
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
84
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
85
The Lion King (1994,  G)
86
The Little Mermaid (1989,  G)
87
The Living Daylights (1987,  PG)
88
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
89
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
90
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
91
Malice (1993,  R)
92
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
93
The Matrix (1999,  R)
94
The Matrix Reloaded (2003,  R)
95
The Matrix Revolutions (2003,  R)
96
Meet the Parents (2000,  PG-13)
97
Midnight Run (1988,  R)
98
Minority Report (2002,  PG-13)
99
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
100
Mission Impossible (1996,  PG-13)
101
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
102
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
103
Moonraker (1979,  PG)
104
Monsters, Inc. (2001,  G)
105
Mulan (1998,  G)
106
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
107
The Mummy (1999,  PG-13)
108
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
109
The Negotiator (1998,  R)
110
The Omen (1976,  R)
111
Once Upon a Time in China (1991,  R)
112
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
113
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
114
Outbreak (1994,  R)
115
Patriot Games (1992,  R)
116
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
117
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
118
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
119
Poltergeist (1982,  PG)
120
Predator (1987,  R)
121
Presumed Innocent (1990,  R)
122
Pretty Woman (1990,  R)
123
Project A (1983,  PG-13)
124
Ratatouille (2007,  G)
125
Robin Hood (1973,  G)
126
The Rock (1996,  R)
127
The 6th Day (2000,  PG-13)
128
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
129
Saving Private Ryan (1998,  R)
130
Sleepy Hollow (1999,  R)
131
Sneakers (1992,  PG-13)
132
The Sound of Music (1965,  G)
133
Speed (1994,  R)
134
Spider-Man (2002,  PG-13)
135
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
136
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
137
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
138
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
139
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
140
RoboCop (1987,  R)
141
The Silence of the Lambs (1991,  R)
142
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
143
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
144
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
145
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
146
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
147
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
148
Stealth (2005,  PG-13)
149
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (2000,  PG-13)
150
The Terminator (1984,  R)
151
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
152
Timecop (1994,  R)
153
Titanic (1997,  PG-13)
154
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
155
Top Gun (1986,  PG)
156
Total Recall (1990,  R)
157
Toy Story (1995,  G)
158
Toy Story 2 (1999,  G)
159
Transformers (2007,  PG-13)
160
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
Same excitements like the first one, pushed further. I lost track with the story 10min after it started. Just enjoyed the mindless explosions.
161
Troy (2004,  R)
162
Twister (1996,  PG-13)
163
Under Siege (1992,  R)
164
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
165
The Untouchables (1987,  R)
166
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
167
A View to a Kill (1985,  PG)
168
Volcano (1997,  PG-13)
169
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
170
The Whole Nine Yards (2000,  R)
171
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
172
X-Men (2000,  PG-13)
173
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
174
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
175
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
176
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
177
Meet the Robinsons (2007,  G)
178
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
179
Batman Begins (2005,  PG-13)
180
WALL-E (2008,  G)
181
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) (1987,  R)
182
God of Gamblers (1989,  Unrated)
183
100 Ways to Murder Your Wife (1986,  Unrated)
184
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
185
Daai laap mat taam 008 (Forbidden City Cop) (1996,  Unrated)
186
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) (1993,  Unrated)
187
Xin jing wu men 1991 (Fist of Fury 1991) (1991,  Unrated)
188
Sam sei goon (Justice, My Foot!) (1992,  Unrated)
189
Wu di xing yun xing (When Fortune Smiles) (1990,  Unrated)
190
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) (1994,  Unrated)
191
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) (1994,  Unrated)
192
Lu ding ji (Royal Tramp) (1992,  R)
193
Poh waai ji wong (Love on Delivery) (King of Destruction) (1994,  Unrated)
194
Du sheng (All for the Winner) (1990,  Unrated)
195
Ban jin ba liang (The Private Eyes) (1976,  Unrated)
196
Zuijia Paidang (Aces Go Places) (Diamondfinger) (Mad Mission) (1983,  Unrated)
197
2012 (2009,  PG-13)
2012
Did not expect the story to make sense but the visual effects do impress. I think this one is Roland Emmerich's best movie after ID4. At least he maintains some kind of a climax up until the very end, unlike his previous ones.
198
Avatar (2009,  PG-13)
Avatar
Impressive SE. Watch it in 3D.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments