My Favorite Movies


  fb672502348's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Transformers (2007,  PG-13)
7
300 (2007,  R)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Toy Story (1995,  G)
10
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
11
Toy Story 2 (1999,  G)
12
The Incredibles (2004,  PG)
13
A Bug's Life (1998,  G)
14
WALL-E (2008,  G)
15
Up (2009,  PG)
16
Cars (2006,  G)
17
The Game Plan (2007,  PG)
18
Pretty Woman (1990,  R)
19
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
20
Ice Age (2002,  PG)
21
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
22
The Mummy (1999,  PG-13)
23
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
24
The Sound of Music (1965,  G)
25
Fast and Furious (2009,  PG-13)
26
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
27
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
28
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
29
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
30
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
31
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
32
The Greatest Story Ever Told (1965,  G)
33
Oliver Twist (1951,  Unrated)
34
Brief Encounter (1945,  Unrated)
35
A Passage to India (1984,  PG)
36
Great Expectations (1947,  Unrated)
37
Ryan's Daughter (1970,  R)
38
Summertime (1955,  Unrated)
39
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
40
Hobson's Choice (1954,  Unrated)
41
This Happy Breed (1944,  Unrated)
42
The Sound Barrier (1952,  Unrated)
43
The Passionate Friends (1948,  Unrated)
44
Madeleine (1950,  Unrated)
45
War of the Worlds (2005,  PG-13)
46
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
47
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
48
Minority Report (2002,  PG-13)
49
Jurassic Park (1993,  PG-13)
50
Saving Private Ryan (1998,  R)
51
Jaws (1975,  PG)
52
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
53
The Terminal (2004,  PG-13)
54
Hook (1991,  PG)
55
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
56
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
57
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
58
Fog City Mavericks (2008,  Unrated)
59
Munich (2005,  R)
60
Schindler's List (1993,  R)
61
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
62
Titanic (1997,  PG-13)
63
The Terminator (1984,  R)
64
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
65
Aliens (1986,  R)
66
True Lies (1994,  R)
67
The Abyss (1989,  PG-13)
68
Avatar (2009,  PG-13)
69
King Kong (2005,  PG-13)
70
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
71
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
72
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments