Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb673071848's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Donnie Darko (2001,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Finding Nemo (2003,  G)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Gladiator (2000,  R)
9
Grease (1978,  PG)
10
Old School (2003,  R)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
14
Pretty Woman (1990,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Shrek (2001,  PG)
17
The Godfather (1972,  R)
18
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
21
The Matrix (1999,  R)
22
The Notebook (2004,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption (1994,  R)
24
Transformers (2007,  PG-13)
25
Wedding Crashers (2005,  R)
26
Boyz n the Hood (1991,  R)
27
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
28
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
29
Charlotte's Web (2006,  G)
30
Fireflies in the Garden (2008,  R)
31
Notting Hill (1999,  PG-13)
32
Runaway Bride (1999,  PG)
33
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
34
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
35
Erin Brockovich (2000,  R)
36
Charlie Wilson's War (2007,  R)
37
Stepmom (1998,  PG-13)
38
Conspiracy Theory (1997,  R)
39
Steel Magnolias (1989,  PG)
40
The Mexican (2001,  R)
41
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
42
Mystic Pizza (1988,  R)
43
Something to Talk About (1995,  R)
44
Flatliners (1990,  R)
45
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
46
I Love Trouble (1994,  PG)
47
Satisfaction (1988,  PG-13)
48
Duplicity (2009,  PG-13)
49
The Matrix Revolutions (2003,  R)
50
The Matrix Reloaded (2003,  R)
51
Street Kings (2008,  R)
52
Constantine (2005,  R)
53
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
54
Speed (1994,  R)
55
The Lake House (2006,  PG)
56
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
57
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
58
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
59
The Devil's Advocate (1997,  R)
60
The Replacements (2000,  PG-13)
61
Point Break (1991,  R)
62
Sweet November (2001,  PG-13)
63
The Matrix Revisited (2001,  R)
64
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
65
Chain Reaction (1996,  PG-13)
66
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
67
The Gift (2000,  R)
68
Dangerous Liaisons (1988,  R)
69
The Watcher (2000,  R)
70
Feeling Minnesota (1996,  R)
71
Little Buddha (1994,  PG)
72
The Night Before (1988,  PG-13)
73
The Breakfast Club (1985,  R)
74
Sixteen Candles (1984,  PG)
75
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
76
Teaching Mrs. Tingle (1999,  PG-13)
77
For Keeps (1988,  PG-13)
78
The Pick-Up Artist (1987,  PG-13)
79
Requiem for Murder (2005,  PG-13)
80
Young Guns (1988,  R)
81
Young Guns II (1990,  PG-13)
82
La Bamba (1987,  PG-13)
83
Gone With the Wind (1939,  G)
84
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
85
Troy (2004,  R)
86
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
87
Seven (Se7en) (1995,  R)
88
Snatch (2001,  R)
89
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
90
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
91
Legends of the Fall (1994,  R)
92
Thelma & Louise (1991,  R)
93
True Romance (1993,  R)
94
Spy Game (2001,  R)
95
Sleepers (1996,  R)
96
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
97
A River Runs Through It (1992,  PG)
98
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
99
Cool World (1992,  PG-13)
100
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
101
Kalifornia (1993,  R)
102
Contact (1992,  Unrated)
103
Inglourious Basterds (2009,  R)
104
Hackers (1995,  PG-13)
105
Marley & Me (2008,  PG)
106
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
107
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
108
The Break-Up (2006,  PG-13)
109
Along Came Polly (2004,  PG-13)
110
Management (2009,  R)
111
Office Space (1999,  R)
112
Derailed (2005,  R)
113
Rumor Has It (2005,  PG-13)
114
The Iron Giant (1999,  PG)
115
The Good Girl (2002,  R)
116
Friends With Money (2006,  R)
117
Rock Star (2001,  R)
118
Picture Perfect (1997,  PG-13)
119
The Object of My Affection (1998,  R)
120
She's the One (1996,  R)
121
Top Gun (1986,  PG)
122
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
123
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
124
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
125
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
126
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
127
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
128
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
129
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
130
Finding Forrester (2000,  PG-13)
131
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
132
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
133
The Rock (1996,  R)
134
Dragonheart (1996,  PG-13)
135
Entrapment (1999,  PG-13)
136
Goldfinger (1964,  PG)
137
The Untouchables (1987,  R)
138
The Hunt for Red October (1990,  PG)
139
First Knight (1995,  PG-13)
140
Highlander (1986,  R)
141
Dr. No (1962,  PG)
142
From Russia With Love (1964,  PG)
143
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
144
Thunderball (1965,  PG)
145
Never Say Never Again (1983,  PG)
146
The Avengers (1998,  PG-13)
147
Time Bandits (1981,  PG)
148
Medicine Man (1992,  PG-13)
149
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
150
Rising Sun (1993,  R)
151
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
152
Marnie (1964,  PG)
153
Just Cause (1994,  R)
154
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
155
The Presidio (1988,  R)
156
Family Business (1989,  R)
157
The Santa Clause (1994,  PG)
158
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
159
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
160
Miracle on 34th Street (1994,  PG)
161
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
162
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
163
White Christmas (1954,  Unrated)
164
Stealing Christmas (2003,  Unrated)
165
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
166
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
167
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
168
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
169
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
170
The Family That Preys (2008,  PG-13)
171
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
172
Halloween (2007,  R)
173
House of 1000 Corpses (2003,  R)
174
The Devil's Rejects (2005,  R)
175
H2: Halloween II (2009,  R)
176
Heckler (2007,  R)
177
Hotel for Dogs (2009,  PG)
178
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
179
Love Actually (2003,  R)
180
Superbad (2007,  R)
181
Matilda (1996,  PG)
182
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
183
Blow (2001,  R)
184
Junior (1994,  PG-13)
185
Bedtime Stories (2008,  PG)
186
50 First Dates (2004,  PG-13)
187
The Longest Yard (2005,  PG-13)
188
Click (2006,  PG-13)
189
Anger Management (2003,  PG-13)
190
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
191
Big Daddy (1999,  PG-13)
192
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
193
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
194
The Waterboy (1998,  PG-13)
195
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
196
Billy Madison (1995,  PG-13)
197
Little Nicky (2000,  PG-13)
198
Bulletproof (1996,  R)
199
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
200
My Date with Drew (2004,  PG)
201
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
202
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
203
Scream (1996,  R)
204
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
205
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
206
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
207
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
208
Curious George (2006,  G)
209
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
210
Lucky You (2007,  PG-13)
211
Firestarter (1984,  R)
212
Bad Girls (1994,  R)
213
Home Fries (1998,  PG-13)
214
Boys on the Side (1995,  R)
215
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
216
Mad Love (1995,  PG-13)
217
Babes in Toyland (1986,  G)
218
Irreconcilable Differences (1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments