My Favorite Movies


  fb673474514's Rating My Rating
1
Rockers (1978,  G)
2
Even Dwarfs Started Small (1970,  Unrated)
3
El Topo (1970,  Unrated)
4
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
5
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
6
The Party (1968,  PG)
7
Notre Musique (2004,  Unrated)
8
Rio Bravo (1998,  Unrated)
9
Blazing Saddles (1974,  R)
10
Wo die Grünen Ameisen Träumen (Where the Green Ants Dream) (1985,  R)
11
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
12
Sympathy for the Devil (One Plus One) (1968,  Unrated)
13
The Outsiders (1983,  PG)
14
Silver Bullet (1985,  R)
15
Stalker (1979,  Unrated)
16
The Night of the Hunter (1955,  PG)
17
A Midsummer Night's Dream (1935,  Unrated)
18
Broken Blossoms (1919,  Unrated)
19
Modern Times (1936,  Unrated)
20
The Great Dictator (1940,  G)
21
Being There (1979,  PG)
22
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
23
Dog Day Afternoon (1975,  R)
24
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1956,  Unrated)
25
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
26
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
27
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
28
Captain Kronos - Vampire Hunter (1974,  R)
29
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
30
Undercover Brother (2002,  PG-13)
31
Bonnie and Clyde (1967,  R)
32
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
33
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
34
Badlands (1973,  PG)
35
Cape Fear (1962,  Unrated)
36
Cape Fear (1991,  R)
37
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
38
Breathless (1983,  R)
39
The Producers (1968,  PG)
40
The Producers (2005,  PG-13)
41
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
42
Get Carter (1971,  R)
43
How to Get the Man's Foot Outta Your Ass (Baadasssss!) (2003,  R)
44
The Italian Job (1969,  G)
45
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
46
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
47
Tokyo-Ga (2003,  Unrated)
48
Chinatown (1974,  R)
49
Point Blank (1967,  Unrated)
50
In Like Flint (1967,  Unrated)
51
Our Man Flint (1966,  Unrated)
52
Casino Royale (1967,  G)
53
Casino Royale (2006,  PG-13)
54
Dr. No (1962,  PG)
55
The Navigator (1924,  Unrated)
56
The General (1927,  Unrated)
57
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972,  R)
58
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
59
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) (1970,  G)
60
Trinity Is Still My Name (,  Unrated)
61
My Darling Clementine (1946,  G)
62
Easy Rider (1969,  R)
63
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
64
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
65
Zabriskie Point (1970,  R)
66
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
67
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
68
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
69
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
70
No. 1 of the Secret Service (Her Majesty's Top Gun)(Tell the Other Guy to Move Over! I'm Number One) (1977,  R)
71
Withnail and I (1987,  R)
72
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
73
The Great Escape (1963,  Unrated)
74
Blade Runner (1982,  R)
75
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
76
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
77
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
78
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
79
Blue Velvet (1986,  R)
80
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
81
Lost Highway (1997,  R)
82
Mulholland Drive (2001,  R)
83
Our Hospitality (1923,  Unrated)
84
The Cameraman (1928,  Unrated)
85
Inland Empire (2006,  R)
86
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Broken Hearted (1990,  Unrated)
87
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments