My Favorite Movies


  fb674763330's Rating My Rating
1
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
2
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
3
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
4
Happiness (1998,  Unrated)
5
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
6
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
7
Princesas (2005,  Unrated)
8
Tarnation (2004,  Unrated)
9
Japon (2003,  R)
10
Stellet Licht (Silent Light) (2007,  Unrated)
11
Battle in Heaven (Batalla en el cielo) (2005,  Unrated)
12
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
13
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
14
1900 (Novecento) (1976,  R)
15
Oldboy (2005,  R)
16
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
17
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
18
Dancer in the Dark (2000,  R)
19
Breaking the Waves (1996,  R)
20
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
21
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
22
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
23
Elephant (2003,  R)
24
The Dreamers (2004,  NC-17)
25
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
26
Mil Nubes de Paz Cercan el Cielo, Amor, Jamás Acabarás de ser Amor (A Thousand Clouds of Peace) (2004,  Unrated)
27
Nino El Y Muro (1965,  Unrated)
28
Sangre (2005,  Unrated)
29
Duck Season (Temporada de patos) (2006,  R)
30
Nazarín (1958,  Unrated)
31
Viridiana (1961,  R)
32
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
33
Bolwieser (The Stationmaster's Wife) (1977,  Unrated)
34
The Return (2003,  Unrated)
35
Father and Son (2004,  Unrated)
36
Mother and Son (1998,  Unrated)
37
The Brown Bunny (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments