My Favorite Movies


  fb676042501's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
2
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
lots of action
3
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
4
War of the Worlds (2005,  PG-13)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
King Kong (2005,  PG-13)
7
American Pie (1999,  R)
8
Wedding Crashers (2005,  R)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Braveheart (1995,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
Grease (1978,  PG)
15
88 Minutes (2008,  R)
16
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
18
Cold Mountain (2003,  R)
19
The Other Side of the Mountain (1974,  PG)
20
Sasquatch Mountain (2006,  R)
21
Iron Man (2008,  PG-13)
22
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
23
The Invincible Iron Man (2007,  PG-13)
24
Runaway Train (1985,  R)
25
Dirty Harry (1971,  R)
26
Gladiator Cop (Gladiator Cop: The Swordsman II) (2001,  R)
27
Gladiator (1992,  R)
28
The Gladiator (1986,  Unrated)
29
The James Bond Story (2000,  Unrated)
30
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
31
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
32
The Trojan Horse (2008,  Unrated)
33
Deliverance (1972,  R)
34
Midnight Cowboy (1969,  R)
35
Urban Cowboy (1980,  R)
36
Cold Creek Manor (2003,  R)
37
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
38
Wet Hot American Summer (2001,  R)
39
Hot Pursuit (1987,  PG-13)
40
Woodstock '99 (1999,  G)
41
Missing in Action (1984,  R)
42
Last Action Hero (1993,  PG-13)
43
A Perfect Murder (1998,  R)
44
Dial M for Murder (1954,  PG)
45
Murder in the First (1994,  R)
46
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
47
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
48
Murders in the Rue Morgue (Edgar Allan Poe's Murders in the Rue Morgue) (1971,  PG-13)
49
Mickey Spillane's Mike Hammer: Murder Me, Murder You (1983,  Unrated)
50
Agatha Christie's Murder on the Orient Express (2001,  Unrated)
51
Murders in the Rue Morgue (1932,  Unrated)
52
Cape Fear (1991,  R)
53
Cape Fear (1962,  Unrated)
54
Escape to Grizzly Mountain (1999,  Unrated)
55
Gentle Ben 2: Danger on the Mountain (2003,  Unrated)
56
The Witches of Eastwick (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments