My Favorite Movies
| fb676053982's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bubble (2006, R) |
|
| 2 |
Elephant (2003, R) |
|
| 3 |
Fulltime Killer (2003, R) |
|
| 4 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 5 |
Gummo (1997, R) |
|
| 6 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 7 |
Half Nelson (2006, R) |
|
| 8 |
Amityville II: The Possession (1982, R) |
|
| 9 |
The Amityville Horror (1979, R) |
|
| 10 |
Crazy Love (2007, PG-13) |
|
| 11 |
The Brave Little Toaster (1987, G) |
|
| 12 |
American Movie (1999, R) |
|
| 13 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 14 |
The Heiress (1949, Unrated) |
|
| 15 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1960, Unrated) |
|
| 16 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 17 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 18 |
Rope (1948, PG) |
|
| 19 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 20 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 21 |
Snatch (2001, R) |
|
| 22 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 23 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 24 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 25 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 26 |
The Ladykillers (2004, R) |
|
| 27 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 28 |
The Amityville Horror (2005, R) |
|
| 29 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 30 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, Unrated) |
|
| 31 |
Paranoid Park (2007, R) |
|
| 32 |
Ken Burns' Civil War (1990, Unrated) |
|
| 33 |
Fargo (1996, R) |
|
| 34 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004, PG) |
|
| 35 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 36 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 37 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 38 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 39 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 40 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 41 |
Escape from Alcatraz (1979, PG) |
|
| 42 |
Punch-Drunk Love (2002, R) |
|
| 43 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Monster's Ball (2001, R)
I finally just recently watched this movie. I didn't like the sex scene. I thought that Halle Berry was a bit over the top (in a bad, annoying way). However, I generally liked the performances, and because of a few scenes that I thought provoked emotion and were beautifully done, it's worthy of (most) of the attention it received. |
|
| 45 |
Bullet (1996, R) |
|
| 46 |
Room (2006, Unrated) |
|
| 47 |
Serpico (1973, R) |
|
| 48 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 49 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 50 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 51 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 52 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 53 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
| 54 |
The Flats (2002, PG) |
|
| 55 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 56 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 57 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 58 |
Safe (1995, R) |
|
| 59 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 60 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 61 |
Factory Girl (2007, R) |
|
| 62 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 63 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 64 |
Underworld (2003, R) |
|
| 65 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 66 |
Surf's Up (2007, PG) |
|
| 67 |
The Devil and Daniel Johnston (2006, PG-13) |
|
| 68 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 69 |
Capote (2005, R) |
|
| 70 |
Hysterical Blindness (2002, Unrated) |
|
| 71 |
The House of Yes (1997, R) |
|
| 72 |
The Lookout (2007, R) |
|
| 73 |
Solaris (2002, PG-13) |
|
| 74 |
The Witches (1990, PG) |
|
| 75 |
Coraline (2009, PG) |
|
| 76 |
Brick (2006, R) |
|
| 77 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |
|
| 78 |
Novocaine (2001, R) |
|
| 79 |
Best in Show (2000, PG-13)
Probably my favorite mockumentary. It's a ridiculous, but wonderfully NOT completely unrealistic representation of competetive dog owners and their high end breeds. Great cast- typical for Christopher Guest movies, as I'm beginning to find. The characters are very lovable (including the dogs), and there are actually some touching elements to the story itself. |
|
| 80 |
Waiting for Guffman (1996, R) |
|
| 81 |
For Your Consideration (2006, PG-13) |
|
| 82 |
Tarnation (2004, Unrated) |
|
| 83 |
God Grew Tired of Us: The Story of Lost Boys of Sudan (2007, PG) |
|
| 84 |
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008, PG-13) |
|
| 85 |
This Film is Not Yet Rated (2006, NC-17) |
|
| 86 |
Rachel Getting Married (2008, R) |
|
| 87 |
Funny Games (2008, R) |
|
| 88 |
Devil's Playground (2002, Unrated) |
|
| 89 |
Sugar (2008, R) |
|
| 90 |
The Haunting in Connecticut (2009, PG-13) |
|
| 91 |
Little Children (2006, R) |
|
| 92 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 93 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 94 |
Up (2009, PG) |
|
| 95 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 96 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 97 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 98 |
Grumpy Old Men (1993, PG-13) |
|
| 99 |
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father (2008, Unrated) |
|
| 100 |
Intolerable Cruelty (2003, PG-13) |
|
| 101 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
| 102 |
In the Bedroom (2001, R) |
|
| 103 |
The Invisible Circus (2001, R) |
|
| 104 |
Halloween (2007, R) |
|
| 105 |
Inland Empire (2006, R) |
|
| 106 |
Lost Highway (1997, R) |
|
| 107 |
Alice, Sweet Alice (Communion) (1976, R) |











































































































