My Favorite Movies


  fb676362213's Rating My Rating
1
About a Boy (2002,  PG-13)
2
Cry Freedom (1987,  PG)
3
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
The Preacher's Wife (1996,  PG)
6
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
7
28 Days Later (2003,  R)
8
8 Mile (2002,  R)
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
10
Deja Vu (2006,  PG-13)
11
A Cinderella Story (2004,  PG)
12
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
13
A League of Their Own (1992,  PG)
14
Officer Down (Assassin in Blue) (2005,  R)
15
Mississippi Masala (1992,  R)
16
Virtuosity (1995,  R)
17
Out of Time (2003,  PG-13)
18
For Queen & Country (1989,  R)
19
License to Kill (1984,  Unrated)
20
Glory (1989,  R)
21
The Bone Collector (1999,  R)
22
Man on Fire (2004,  R)
23
Coming to America (1988,  R)
24
Philadelphia (1993,  PG-13)
25
Malcolm X (1992,  PG-13)
26
Mo' Better Blues (1990,  R)
27
The Last King of Scotland (2006,  R)
28
Jazz on a Summer's Day (1960,  Unrated)
29
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
30
Our Song (2001,  R)
31
Wild Things 2 (2004,  R)
32
Washington Heights (2002,  R)
33
A Time to Kill (1996,  R)
34
The Man (2005,  PG-13)
35
Rules of Engagement (2000,  R)
36
Unbreakable (2000,  PG-13)
37
Shaft (2000,  R)
38
Sphere (1998,  PG-13)
39
Changing Lanes (2002,  R)
40
Against the Wall (1994,  R)
41
Snakes on a Plane (2006,  R)
42
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
43
GoodFellas (1990,  R)
44
The Negotiator (1998,  R)
45
Men in Black II (2002,  PG-13)
46
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
47
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
48
What Women Want (2001,  PG-13)
49
Bad Boys II (2003,  R)
50
Soul Men (2008,  R)
51
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
52
Shark Tale (2004,  PG)
53
Strictly Business (1991,  PG-13)
54
Cleaner (2008,  R)
55
Braveheart (1995,  R)
56
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
57
Chicken Run (2000,  G)
58
Payback (1999,  R)
59
Conspiracy Theory (1997,  R)
60
Forever Young (1992,  PG)
61
Tim (1981,  PG)
62
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
63
The Bounty (1984,  PG)
64
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
65
I Am Legend (2007,  PG-13)
66
Made in America (1993,  PG-13)
67
Number 18 (Mahagonny) (1980,  Unrated)
68
I, Robot (2004,  PG-13)
69
Enemy of the State (1998,  R)
70
Wild Wild West (1999,  PG-13)
71
Six Degrees of Separation (1993,  R)
72
Men in Black (1997,  PG-13)
73
Independence Day (1996,  PG-13)
74
Bad Boys (1995,  R)
75
Summer School (1987,  PG-13)
76
The Matrix Reloaded (2003,  R)
77
Hitch (2005,  PG-13)
78
Where the Day Takes You (1992,  R)
79
Can Mr. Smith Get to Washington Anymore (2007,  Unrated)
80
A Walk to Beautiful (2008,  Unrated)
81
Aladdin (,  G)
82
The Lion King (1994,  G)
83
Blue Streak (1999,  PG-13)
84
Anger Management (2003,  PG-13)
85
Armageddon (1998,  PG-13)
86
Beauty and the Beast (1991,  G)
87
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
88
Big Momma's House (2000,  PG-13)
89
Black Hawk Down (2001,  R)
90
Brokeback Mountain (2005,  R)
91
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
92
Cool Runnings (1993,  PG)
93
Finding Nemo (2003,  G)
94
Four Brothers (2005,  R)
95
Freaky Friday (2003,  PG)
96
Gladiator (2000,  R)
97
Gone With the Wind (1939,  G)
98
Good Will Hunting (1997,  R)
99
Grease (1978,  PG)
100
High School Musical (2006,  Unrated)
101
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
102
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
103
King Arthur (2004,  PG-13)
104
Knocked Up (2007,  R)
105
Legally Blonde (2001,  PG-13)
106
Liar Liar (1997,  PG-13)
107
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
108
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
109
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
110
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
111
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
112
Norbit (2007,  PG-13)
113
Notting Hill (1999,  PG-13)
114
Rocky IV (1985,  PG)
115
Rocky III (1982,  PG)
116
Rocky II (1979,  PG)
117
Rocky (1976,  PG)
118
Rocky Balboa (2006,  PG)
119
Rush Hour (1998,  PG-13)
120
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
121
Rushmore (1998,  R)
122
Blade (1998,  R)
123
Blade - Trinity (2004,  R)
124
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
125
Blade Runner (1982,  R)
126
Madagascar (2005,  PG)
127
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
128
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
129
Meet the Parents (2000,  PG-13)
130
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
131
Pretty Woman (1990,  R)
132
Saving Private Ryan (1998,  R)
133
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
134
Shrek (2001,  PG)
135
Shrek 2 (2004,  PG)
136
Sleeping Beauty (1959,  G)
137
Spider-Man (2002,  PG-13)
138
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
139
Steel Magnolias (1989,  PG)
140
The Godfather (1972,  R)
141
The Mummy (1999,  PG-13)
142
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
143
The Shawshank Redemption (1994,  R)
144
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
145
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
146
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
147
You've Got Mail (1998,  PG)
148
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
149
Mandela (1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments