Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb677165727's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
5
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
6
Almost Famous (2000,  R)
7
American History X (1998,  R)
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Bad Boys (1995,  R)
11
Batman (1989,  PG-13)
12
Casino (1995,  R)
13
Cruel Intentions (1999,  R)
14
Dazed and Confused (1993,  R)
15
Dead Poets Society (1989,  PG)
16
Die Hard (1988,  R)
17
Dogma (1999,  R)
18
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
19
Empire Records (1995,  PG-13)
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
21
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
27
GoodFellas (1990,  R)
28
Gladiator (2000,  R)
29
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
30
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
31
Interview with the Vampire (1994,  R)
32
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
33
Jarhead (2005,  R)
34
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
35
Little Nicky (2000,  PG-13)
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
37
Mallrats (1995,  R)
38
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
39
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
40
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
41
Queen of the Damned (2002,  R)
42
Ray (2004,  PG-13)
43
Remember the Titans (2000,  PG)
44
Requiem for a Dream (2000,  R)
45
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
46
Saving Private Ryan (1998,  R)
47
Saw (2004,  R)
48
Seven (Se7en) (1995,  R)
49
Sin City (2005,  R)
50
Snatch (2001,  R)
51
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
52
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
53
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
54
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
55
The Exorcist (1973,  R)
56
The Fifth Element (1997,  PG-13)
57
The Godfather (1972,  R)
58
The Godfather, Part II (1974,  R)
59
The Godfather, Part III (1990,  R)
60
The Goonies (1985,  PG)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
The Matrix (1999,  R)
63
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
64
The Notebook (2004,  PG-13)
65
The Pianist (2002,  R)
66
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
67
The Shawshank Redemption (1994,  R)
68
The Shining (1980,  R)
69
The Sandlot (1993,  PG)
70
The Silence of the Lambs (1991,  R)
71
The Usual Suspects (1995,  R)
72
The Waterboy (1998,  PG-13)
73
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
74
Thirteen (2003,  R)
75
Tommy Boy (1995,  PG-13)
76
Trainspotting (1996,  R)
77
Troy (2004,  R)
78
V for Vendetta (2006,  R)
79
Waiting (2005,  R)
80
Walk the Line (2005,  PG-13)
81
Wayne's World (1992,  PG-13)
82
X2 (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments