Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb677449764's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
4
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
5
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
6
Carne (1991,  Unrated)
7
Irreversible (2002,  Unrated)
8
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
9
Dancer in the Dark (2000,  R)
10
Dogville (2003,  R)
11
Elephant (2003,  R)
12
Last Days (2005,  R)
13
Paranoid Park (2007,  R)
14
La Mujer sin Cabeza (The Headless Woman) (2008,  Unrated)
15
The Holy Girl (La Nina Santa) (2005,  R)
16
La Cienaga (2001,  R)
17
Nome Próprio (A Proper Name) (2007,  Unrated)
18
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
19
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
20
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
21
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
22
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
23
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970,  PG)
24
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
25
Jules and Jim (1962,  Unrated)
26
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
27
Teorema (Theorem) (1968,  Unrated)
28
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
29
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
30
Querelle (1982,  R)
31
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story) (2007,  Unrated)
32
El Nido Vacío (Empty Nest) (2008,  Unrated)
33
Family Law (Derecho de Familia) (2006,  Unrated)
34
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
35
Volver (2006,  R)
36
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
37
Cão Sem Dono (2007,  Unrated)
38
Tokyo! (2008,  Unrated)
39
Antichrist (2009,  Unrated)
40
Sin City (2005,  R)
41
The Godfather (1972,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments