My Favorite Movies


  fb678265987's Rating My Rating
1
Chicago (2002,  PG-13)
2
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
3
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
4
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
5
Toy Story (1995,  G)
6
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
7
The Wizard of Oz (1939,  G)
8
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
9
Scary Movie 2 (2001,  R)
10
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
11
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
12
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
13
Bring It On (2000,  PG-13)
14
Dead Poets Society (1989,  PG)
15
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
16
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
17
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
18
Jackass - The Movie (2002,  R)
19
Legally Blonde (2001,  PG-13)
20
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
21
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
22
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
23
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
24
Night at the Museum (2006,  PG)
25
Not Another Teen Movie (2001,  R)
26
Office Space (1999,  R)
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
28
5ive Girls (2006,  Unrated)
29
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
30
About a Boy (2002,  PG-13)
31
Aladdin (1992,  Unrated)
32
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
33
An American Crime (2007,  R)
34
The Ballad of Jack and Rose (2005,  R)
35
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
36
Billy Elliot (2000,  R)
37
Blue Crush (2002,  PG-13)
38
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
39
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
40
A Christmas Story (1983,  PG)
41
A Chorus Line (1985,  PG-13)
42
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
43
The Covenant (2006,  PG-13)
44
The Craft (1996,  R)
45
Cry Baby (1990,  PG-13)
46
The Crow (1994,  R)
47
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
48
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
49
Dreamer (1979,  PG)
50
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
51
Election (1999,  R)
52
Epic Movie (2007,  PG-13)
53
Finding Nemo (2003,  G)
54
Food for the Heart (2002,  PG-13)
55
Freddy vs. Jason (2003,  R)
56
Gasoline (2002,  Unrated)
57
Gattaca (1997,  PG-13)
58
Grease (1978,  PG)
59
Hamlet 2 (2008,  R)
60
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
61
Hard Candy (2006,  R)
62
Hard Promises (1992,  PG)
63
Harriet the Spy (1996,  PG)
64
Havoc (2005,  R)
65
High School Musical (2006,  Unrated)
66
Hitch (2005,  PG-13)
67
The Hole (2001,  R)
68
Holes (2003,  PG)
69
The I Inside (2005,  R)
70
The Incredibles (2004,  PG)
71
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
72
Juno (2007,  PG-13)
73
Little Miss Sunshine (2006,  R)
74
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
i finally saw this in FYE and i enjoyed it a lot
75
Mean Girls (2004,  PG-13)
76
Multiplicity (1996,  PG-13)
77
My Girl 2 (1996,  PG)
78
National Treasure (2004,  PG)
79
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
80
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
81
Pumpkin (2002,  R)
82
The Quiet (2006,  R)
83
Rent (2005,  PG-13)
84
Saved! (2004,  PG-13)
85
Scary Movie (2000,  R)
86
She's the Man (2006,  PG-13)
87
Silent Hill (2006,  R)
88
Superbad (2007,  R)
89
Sweeney Todd (2006,  Unrated)
90
The Sweetest Thing (2002,  R)
91
Tamara (2006,  R)
92
Tara Road (2005,  PG)
93
Thirteen (2003,  R)
Thirteen
This is a very intense movies not to mention raw and something that I feel that this movie should been seen everywhere
94
The Tracey Fragments (2007,  R)
95
The Virgin Suicides (2000,  R)
96
The Waterboy (1998,  PG-13)
97
Wedding Crashers (2005,  R)
98
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
99
Xanadu (1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments