My Favorite Movies


  fb679568667's Rating My Rating
1
Brazil (1985,  R)
Brazil
Far from perfect but I still love it.
2
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
The funniest film ever - bar none.
3
Volver (2006,  R)
Volver
Gorgeous film. One of my favourite film makers; a lovely story, and Penny is magnificent.
4
Blade Runner (1982,  R)
5
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
I enjoy it more each time I see it - particularly once my son explained it to me.
Fantastic film.
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
Alien (1979,  R)
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
9
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
11
American Beauty (1999,  R)
12
Apocalypse Now (1979,  R)
13
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
14
Batman Begins (2005,  PG-13)
15
Batman (1989,  PG-13)
16
Batman Returns (1992,  PG-13)
17
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
18
Fargo (1996,  R)
19
Mallrats (1995,  R)
20
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Seven (Se7en) (1995,  R)
23
Shaun of the Dead (2004,  R)
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
25
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
26
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
27
Magnolia (1999,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)
29
The Illusionist (2006,  PG-13)
30
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Cracking film which does justice to the comic and adds to the canon of excellent sci-fi films. Such a shame they phoned in the sequels.
31
The Usual Suspects (1995,  R)
32
Toy Story (1995,  G)
33
Toy Story 2 (1999,  G)
34
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
Fantastic. One of the best cartoons I have ever seen - and I have seen lots. Great animation, great story, great dialogue.
35
V for Vendetta (2006,  R)
36
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
37
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
38
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
39
ĄÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
40
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
41
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
42
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
43
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
44
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
45
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
46
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
47
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
48
Blood Simple (1984,  R)
49
No Country for Old Men (2007,  R)
50
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
51
Miller's Crossing (1990,  R)
52
Barton Fink (1991,  R)
53
Raising Arizona (1987,  PG-13)
54
The Big Lebowski (1998,  R)
55
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
56
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
57
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
58
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
59
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
60
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
61
The Fisher King (1991,  R)
62
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
63
Blazing Saddles (1974,  R)
64
Time Bandits (1981,  PG)
65
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
66
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
67
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
68
Oldboy (2005,  R)
69
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
70
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
71
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) (2002,  R)
72
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
73
American Splendor (2003,  R)
74
Ghost World (2001,  R)
75
On the Run: Trilogy 1 (2002,  Unrated)
76
Un couple épatant (Trilogy: Two) (2002,  PG)
77
After the Life: Trilogy 3 (2002,  Unrated)
78
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
79
The Dark Knight (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments