My Favorite Movies
| fb680244347's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Futurama: Bender's Big Score (2007, PG) |
|
| 2 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 3 |
Hitler's S.S.: Portrait in Evil (1985, Unrated) |
|
| 4 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 5 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 6 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 7 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 8 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 10 |
Casino (1995, R) |
|
| 11 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 12 |
Beerfest (2006, R) |
|
| 13 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 14 |
Con Air (1997, R) |
|
| 15 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 16 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 17 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 18 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 19 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 20 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 21 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 22 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 23 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 24 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 25 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 26 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 27 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 29 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 30 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 31 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 32 |
Saw (2004, R) |
|
| 33 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 34 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 37 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 38 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 40 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 41 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 42 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 43 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002, R) |
|
| 44 |
An Evening with Kevin Smith (2001, Unrated) |
|
| 45 |
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006, Unrated) |
|
| 46 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 48 |
Dogma (1999, R) |
|
| 49 |
The Caine Mutiny (1954, Unrated)
My remake list: |
|
| 50 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 51 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 52 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 53 |
Kuffs (1992, PG-13) |
|
| 54 |
Dr. Strange (1978, Unrated) |
|
| 55 |
Howard the Duck (1986, PG) |






















































