My Favorite Movies


  fb680942415's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice (2005,  PG)
2
North & South (,  Unrated)
3
Persuasion (2008,  Unrated)
4
Anthony Trollope's The Way We Live Now (2001,  Unrated)
5
Paris Je T'aime (2007,  R)
6
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
7
Gone With the Wind (1939,  G)
8
Gilda (1946,  PG)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
11
Stardust (2007,  PG-13)
12
Alatriste (2006,  Unrated)
13
Across the Universe (2007,  PG-13)
14
The Notebook (2004,  PG-13)
15
The Godfather (1972,  R)
16
The Cutting Edge (1992,  PG)
17
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
18
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
19
Monsieur Batignole (2002,  Unrated)
20
LOL (Laughing Out Loud) ® (2009,  Unrated)
21
Faubourg 36 (Paris 36) (2009,  PG-13)
22
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
23
The Lake House (2006,  PG)
24
Enchanted (2007,  PG)
25
Watch Out We're Mad (1974,  Unrated)
26
Non c'è due senza quattro (Not Two, But Four) (Double Trouble) (1984,  Unrated)
27
Penelope (2006,  PG)
28
Monsieur N. (2004,  Unrated)
29
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
30
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
31
Guarding Tess (1994,  PG-13)
32
Beauty and the Beast (1991,  G)
33
Tri Orisky Pro Popelku (1973,  Unrated)
34
Chances Are (1989,  PG)
35
Little Miss Sunshine (2006,  R)
36
Good Bye, Lenin (2004,  R)
37
The Prestige (2006,  PG-13)
38
Elizabeth (1998,  R)
39
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
40
Gigi (1958,  G)
41
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
42
The Accidental Husband (2009,  PG-13)
43
Miracle on 34th Street (1994,  PG)
44
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
45
Le Papillon (The Butterfly) (2004,  Unrated)
46
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
47
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
48
The Little Mermaid (1989,  G)
49
Kirikou and the Sorceress (2005,  Unrated)
50
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
51
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
52
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
53
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
55
One Fine Day (1996,  PG)
56
Coco (2009,  Unrated)
57
Little Women (1994,  PG)
58
Anastasia (1997,  G)
59
Das Wunder von Bern (The Miracle of Bern) (2003,  Unrated)
60
Emma (1996,  PG)
61
A Good Year (2006,  PG-13)
62
National Treasure (2004,  PG)
63
Sense and Sensibility (1995,  PG)
64
Speechless (1994,  PG-13)
65
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
66
Timeline (2003,  PG-13)
67
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
68
Sweet Land (2006,  PG)
69
Up (2009,  PG)
70
Crime Spree (2003,  R)
71
Años bárbaros (Barbaric Years) (The Stolen Years) (1998,  Unrated)
72
No Reservations (2007,  PG)
73
Mostly Martha (Bella Martha) (2001,  PG)
74
Rosenstrasse (2004,  PG-13)
75
Mansfield Park (1999,  PG-13)
76
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
77
The Apartment (1960,  Unrated)
78
Manuale d'Amore (2005,  Unrated)
79
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
80
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
81
Cold Mountain (2003,  R)
82
Love Actually (2003,  R)
83
Frost/Nixon (2008,  R)
84
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
85
The Last Samurai (2003,  R)
86
The Proposal (2009,  PG-13)
87
The Boys from Brazil (1978,  R)
88
Bon Voyage (2004,  PG-13)
89
Irma La Douce (1963,  Unrated)
90
La Fille de Monaco (The Girl from Monaco) (2009,  R)
91
La Ciudad Sin Limites (2002,  Unrated)
92
Lilo & Stitch (2002,  PG)
93
Shakespeare Retold (,  Unrated)
94
The Rebound (2009,  R)
95
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
96
27 Dresses (2008,  PG-13)
97
Notting Hill (1999,  PG-13)
98
The Jane Austen Book Club (2007,  PG-13)
99
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
100
While You Were Sleeping (1995,  PG)
101
The Princess Bride (1987,  PG)
102
The Others (2001,  PG-13)
103
Guess Who (2005,  PG-13)
104
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
105
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
106
Ladyhawke (1985,  PG-13)
107
August Rush (2007,  PG)
108
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
109
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
110
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
111
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
112
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
113
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
114
Nine Months (1995,  PG-13)
115
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996,  PG)
116
Toy Story (1995,  G)
117
Toy Story 2 (1999,  G)
118
Dear Frankie (2005,  PG-13)
119
The American President (1995,  PG-13)
120
Taking Lives (2004,  Unrated)
121
Australia (2008,  PG-13)
122
The Matchmaker (1997,  R)
123
The Italian Job (2003,  PG-13)
124
Troy (2004,  R)
125
The Illusionist (2006,  PG-13)
126
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
127
My Girl 2 (1996,  PG)
128
The Family Stone (2005,  PG-13)
129
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
130
Pleasantville (1998,  PG-13)
131
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
132
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
133
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
134
Chicago (2002,  PG-13)
135
Monsters, Inc. (2001,  G)
136
Used People (1992,  PG-13)
137
Clueless (1995,  PG-13)
138
The Mummy (1999,  PG-13)
139
The Best Man (Unhitched) (2006,  R)
140
Marley & Me (2008,  PG)
141
Ice Age (2002,  PG)
142
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
143
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
144
Shakespeare in Love (1998,  R)
145
Maverick (1994,  PG)
146
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
147
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
148
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
149
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
150
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
151
Chocolat (2000,  PG-13)
152
101 Dalmatians (1996,  G)
153
Persuasion (1995,  PG)
154
Bandits (2001,  PG-13)
155
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
156
You've Got Mail (1998,  PG)
157
The Parent Trap (1998,  PG)
158
Saved! (2004,  PG-13)
159
Sabrina (1995,  PG)
160
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
161
The Princess Diaries (2001,  G)
162
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
163
Ratatouille (2007,  G)
164
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
165
Becoming Jane (2007,  PG)
166
Beyond Desire (2002,  Unrated)
167
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
168
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
169
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
170
The Way We Were (1973,  PG)
171
A Cinderella Story (2004,  PG)
172
Father of the Bride (1991,  PG)
173
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
174
The Painted Veil (2006,  PG-13)
175
Finding Nemo (2003,  G)
176
What Women Want (2001,  PG-13)
177
Yes Man (2008,  PG-13)
178
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
179
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
180
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
181
Wimbledon (2004,  PG-13)
182
Billy Elliot (2000,  R)
183
White Fang (1991,  PG)
184
White Fang 2: Myth of the White Wolf (1994,  PG)
185
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
186
The Sleeping Dictionary (2003,  R)
187
Purple Violets (2007,  Unrated)
188
Ballet Shoes (2008,  PG)
189
Serendipity (2001,  PG-13)
190
Groundhog Day (1993,  PG)
191
Pocahontas (1995,  G)
192
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
193
What a Girl Wants (2003,  PG)
194
The Ugly Truth (2009,  R)
195
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
196
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
197
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
198
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
199
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
200
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
201
Bride Wars (2009,  PG)
202
French Kiss (1995,  PG-13)
203
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
204
High School Musical (2006,  Unrated)
205
The Swan Princess (1995,  G)
206
She's Out of Control (1989,  PG)
207
Working Girl (1988,  R)
208
Sleepy Hollow (1999,  R)
209
Imagine Me & You (2006,  R)
210
Return to Me (2000,  PG)
211
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
212
Twilight (2008,  PG-13)
213
Top Secret! (1984,  PG)
214
A Little Romance (1979,  PG)
215
Turner and Hooch (1989,  PG)
216
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
217
Pretty Woman (1990,  R)
218
Failure to Launch (2006,  PG-13)
219
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
220
Hitch (2005,  PG-13)
221
Beethoven (1992,  PG)
222
Beethoven's 2nd (1994,  PG)
223
A Walk to Remember (2002,  PG)
224
17 Again (2009,  PG-13)
225
She's All That (1999,  PG-13)
226
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
227
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
228
The Prince and Me (2004,  PG)
229
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
230
Dating the Enemy (1996,  Unrated)
231
Mannequin 2: On the Move (1991,  PG)
232
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
233
Sixteen Candles (1984,  PG)
234
If the Shoe Fits (1990,  PG)
235
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
236
Hot Shots! (1991,  PG-13)
237
Police Academy (1984,  R)
238
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
239
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
240
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
241
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
242
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
243
Police Academy 7 - Mission to Moscow (1994,  PG)
244
First Daughter (2004,  PG)
245
Willow (1988,  PG)
246
Men in Black (1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments