Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb6813380's Rating My Rating
1
Kelly's Heroes (1970,  PG)
2
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
3
Casablanca (1943,  PG)
4
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
5
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
6
Patton (1970,  PG)
7
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
8
Battleground (1949,  Unrated)
9
The Longest Day (1962,  G)
10
The Scarlet Pimpernel (1935,  Unrated)
11
Disney's Aladdin (1992,  G)
12
Sergeant York (1941,  Unrated)
13
The Last Starfighter (1984,  PG)
14
Breaking Away (1979,  PG)
15
Back to the Future (1985,  PG)
16
Back to the Future Part II (1989,  PG)
17
Back to the Future Part III (1990,  PG)
18
Hoosiers (1989,  PG)
19
28 Days Later (2003,  R)
20
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
21
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
22
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
23
Blazing Saddles (1974,  R)
24
Braveheart (1995,  R)
25
Clerks (1994,  R)
26
Clerks II (2006,  R)
27
Die Hard (1988,  R)
28
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
29
Gladiator (2000,  R)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
35
Ice Age (2002,  PG)
36
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
39
Independence Day (1996,  PG-13)
40
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
41
Mallrats (1995,  R)
42
Meet the Parents (2000,  PG-13)
43
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
44
Mulan (1998,  G)
45
National Treasure (2004,  PG)
46
Office Space (1999,  R)
47
Pulp Fiction (1994,  R)
48
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
49
Shrek (2001,  PG)
50
Shrek 2 (2004,  PG)
51
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
52
Stand by Me (1986,  R)
53
Taxi Driver (1976,  R)
54
Team America - World Police (2004,  R)
55
Thank You For Smoking (2006,  R)
56
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
57
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
58
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
59
The Butterfly Effect (2004,  R)
60
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
61
The Fifth Element (1997,  PG-13)
62
The Godfather (1972,  R)
63
The Godfather, Part II (1974,  R)
64
The Incredibles (2004,  PG)
65
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
66
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
67
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
68
The Matrix (1999,  R)
69
The Matrix Reloaded (2003,  R)
70
The Matrix Revolutions (2003,  R)
71
The Mummy (1999,  PG-13)
72
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
73
The Patriot (2000,  R)
74
The Princess Bride (1987,  PG)
75
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
76
The Wizard of Oz (1939,  G)
77
X-Men (2000,  PG-13)
78
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
79
X2 (2003,  PG-13)
80
Young Frankenstein (1974,  PG)
81
We Were Soldiers (2002,  R)
82
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
83
Wayne's World (1992,  PG-13)
84
The Producers (1968,  PG)
85
Gone With the Wind (1939,  G)
86
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
87
High Noon (1952,  Unrated)
88
Dirty Harry (1971,  R)
89
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
90
Spider-Man (2002,  PG-13)
91
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
92
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
93
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
94
Mr. Magoo's Christmas Carol (1962,  G)
95
The Agony and the Ecstasy (,  Unrated)
96
Ben-Hur (1959,  G)
97
The Ten Commandments (1956,  G)
98
Soylent Green (1973,  PG)
99
Unforgiven (1992,  R)
100
A Clockwork Orange (1971,  R)
101
A Night to Remember (1958,  Unrated)
102
The Alamo (1960,  Unrated)
103
Red Dawn (1984,  PG-13)
104
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
105
Fail-Safe (1964,  Unrated)
106
Situation Hopeless... But Not Serious (1965,  Unrated)
107
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
108
One, Two, Three (1961,  Unrated)
109
Seven Faces of Dr. Lao (1964,  Unrated)
110
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
111
The Last Hurrah (1958,  Unrated)
112
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
113
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
114
Boys Town (1938,  Unrated)
115
Knute Rockne - All American (1940,  Unrated)
116
Going My Way (1944,  Unrated)
117
Holiday Inn (1942,  Unrated)
118
The Big Broadcast of 1938 (1938,  Unrated)
119
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
120
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
121
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
122
The Bridge at Remagen (1969,  PG)
123
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
124
The Last Picture Show (1971,  R)
125
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
126
Beau Geste (1939,  Unrated)
127
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
128
Deliverance (1972,  R)
129
East of Eden (1955,  PG)
130
Finding Nemo (2003,  G)
131
On the Waterfront (1954,  Unrated)
132
The Lion King (1994,  G)
133
The Bedford Incident (1965,  Unrated)
134
Suddenly (1954,  Unrated)
135
Double Indemnity (1944,  Unrated)
136
D.O.A. (1988,  R)
137
D.O.A. (1950,  Unrated)
138
Legally Blonde (2001,  PG-13)
139
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
140
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
141
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
142
Saving Private Ryan (1998,  R)
143
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
144
Tombstone (1993,  R)
145
Chinatown (1974,  R)
146
The Untouchables (1987,  R)
147
Caddyshack (1980,  R)
148
The Shawshank Redemption (1994,  R)
149
Chicken Run (2000,  G)
150
The Great Escape (1963,  Unrated)
151
The Great Dictator (1940,  G)
152
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
153
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
154
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
155
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
156
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
157
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
158
Modern Times (1936,  Unrated)
159
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
160
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
161
Three Comrades (1938,  Unrated)
162
Arch of Triumph (1948,  Unrated)
163
A Time to Love and a Time to Die (Will o' the Wisp) (1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments