Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb681695251's Rating My Rating
1
Mean Girls (2004,  PG-13)
2
Wrong Turn (2003,  R)
3
Bring It On (2000,  PG-13)
4
Clue (1985,  PG)
5
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
6
Wild Hearts Can't Be Broken (1991,  Unrated)
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
8
Finding Nemo (2003,  G)
9
Ghost Ship (2002,  R)
10
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
11
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
13
Armageddon (1998,  PG-13)
14
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
15
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
16
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
17
Cars (2006,  G)
18
Clueless (1995,  PG-13)
19
Cruel Intentions (1999,  R)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Elf (2003,  PG)
22
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
23
Final Destination (2000,  R)
24
Final Destination 3 (2006,  R)
25
Freaky Friday (2003,  PG)
26
Grease (1978,  PG)
27
Halloween (1978,  R)
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
29
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
32
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
33
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
34
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
35
Just Friends (2005,  PG-13)
36
Legally Blonde (2001,  PG-13)
37
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
38
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
39
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
40
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
41
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
42
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
43
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
44
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
One of my favs. Very good acting, very good everything. Very sexy men.
45
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
47
Raise Your Voice (2004,  PG)
48
Remember the Titans (2000,  PG)
49
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
50
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
51
Saw (2004,  R)
52
Schindler's List (1993,  R)
53
Scream (1996,  R)
54
Secret Window (2004,  PG-13)
55
Step Up (2006,  PG-13)
56
Stick It (2006,  PG-13)
57
Super Troopers (2001,  R)
58
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
59
The Butterfly Effect (2004,  R)
60
The Goonies (1985,  PG)
61
The Holiday (2006,  PG-13)
62
The Hot Chick (2002,  PG-13)
63
The Notebook (2004,  PG-13)
64
The Princess Diaries (2001,  G)
65
The Ring (2002,  PG-13)
66
The Silence of the Lambs (1991,  R)
67
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
68
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
69
The Sound of Music (1965,  G)
70
The Truman Show (1998,  PG)
71
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
72
The Waterboy (1998,  PG-13)
73
Titanic (1997,  PG-13)
74
Uptown Girls (2003,  PG-13)
75
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
76
You've Got Mail (1998,  PG)
77
Zoolander (2001,  PG-13)
78
Center Stage (2000,  PG-13)
79
Drumline (2002,  PG-13)
80
Four Brothers (2005,  R)
81
Labyrinth (1986,  PG)
82
Man on Fire (2004,  R)
83
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
84
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
85
The Longest Yard (2005,  PG-13)
86
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments