Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb681997317's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Casino (1995,  R)
7
Wedding Crashers (2005,  R)
8
American Beauty (1999,  R)
9
Les Trois frères (The Three Brothers) (1995,  Unrated)
10
French Twist (Gazon maudit) (1995,  R)
11
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
12
GoodFellas (1990,  R)
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
14
Scarface (1983,  R)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
16
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
17
Cesar et Rosalie (1972,  R)
18
Leaving Las Vegas (1995,  R)
19
Face/Off (1997,  R)
20
Die Hard (1988,  R)
21
Rocky (1976,  PG)
22
Rocky II (1979,  PG)
23
Rocky III (1982,  PG)
24
Rocky IV (1985,  PG)
25
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
27
The Devil's Advocate (1997,  R)
28
Indecent Proposal (1993,  R)
29
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) (1976,  Unrated)
30
Ice Age (2002,  PG)
31
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
32
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
33
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
34
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
35
Blow (2001,  R)
36
Léon (The Professional) (1994,  R)
37
Pretty Woman (1990,  R)
38
Finding Nemo (2003,  G)
39
There's Something About Mary (1998,  R)
40
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
41
Taxi Driver (1976,  R)
42
The Deer Hunter (1978,  R)
43
Sleepers (1996,  R)
44
Lethal Weapon (1987,  R)
45
Conspiracy Theory (1997,  R)
46
Eyes Wide Shut (1999,  R)
47
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
48
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
49
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
50
The Departed (2006,  R)
51
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments