My Favorite Movies
| fb682253509's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 2 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 3 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 4 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 5 |
Torque (2004, PG-13) |
|
| 6 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 7 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 9 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 10 |
300 (2007, R) |
|
| 11 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 13 |
Scarface (1983, R) |
|
| 14 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 15 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 16 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 17 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 18 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 19 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 20 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 21 |
Blade (1998, R) |
|
| 22 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 23 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 24 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 25 |
Cars (2006, G) |
|
| 26 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 27 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 28 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 29 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 30 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 31 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 32 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 33 |
Collateral (2004, R) |
|
| 34 |
Constantine (2005, R) |
|
| 35 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 36 |
Crank (2006, R) |
|
| 37 |
Crash (2004, R) |
|
| 38 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 39 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 40 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 41 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 42 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 43 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 44 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 45 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 46 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 48 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 49 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 50 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 51 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 52 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 53 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 54 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 55 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 56 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 57 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 58 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 59 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 60 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 61 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 62 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 63 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 64 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 65 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 66 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 67 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 68 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 69 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 70 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 71 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 72 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 73 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 74 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 75 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 76 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 77 |
Predator (1987, R) |
|
| 78 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 79 |
Raise Your Voice (2004, PG) |
|
| 80 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 81 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 82 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 83 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 84 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 85 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 86 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 87 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 88 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 89 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 90 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 91 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 92 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 93 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 94 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 95 |
Sin City (2005, R) |
|
| 96 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 97 |
Speed (1994, R) |
|
| 98 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 99 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 100 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 101 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 102 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 103 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 104 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 105 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 106 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 107 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 108 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 109 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 110 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 111 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 112 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 113 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 114 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 115 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 116 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 117 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 118 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 119 |
The Departed (2006, R) |
|
| 120 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 121 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 122 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 123 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 124 |
The Lord of the Rings (1978, PG) |
|
| 125 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 126 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 127 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 128 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 129 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 130 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 131 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 132 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 133 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 134 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 135 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 136 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 137 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 138 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 139 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 140 |
Training Day (2001, R) |
|
| 141 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 142 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 143 |
Pi (1998, R)
watch under the influence of some bad staffs(!better not say..but thts a terrible feelings ) ........ |
|
| 144 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 145 |
The Garden (2006, Unrated) |
|
| 146 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 147 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 148 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 149 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 150 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 151 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 152 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 153 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 154 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |


























































































































































