My Favorite Movies


  fb682517062's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
3
Reservoir Dogs (1992,  R)
4
Last of the Mohicans (1977,  Unrated)
5
Kingdom of Heaven (2005,  R)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
Enemy at the Gates (2001,  R)
8
Cloverfield (2008,  PG-13)
9
Black Hawk Down (2001,  R)
10
Jackie Brown (1997,  R)
11
Sniper (1993,  R)
12
Layer Cake (2005,  R)
13
The Doors (1991,  R)
14
300 (2007,  R)
15
Transformers (2007,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
17
Braveheart (1995,  R)
18
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
19
Saw (2004,  R)
20
The Blair Witch Project (1999,  R)
21
Out of Africa (1985,  PG)
22
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
23
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
24
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
25
Deliverance (1972,  R)
26
Saving Private Ryan (1998,  R)
27
A Bridge Too Far (1977,  PG)
28
Platoon (1986,  R)
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
30
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
31
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
32
Magnum Force (1973,  R)
33
High Plains Drifter (1973,  R)
34
Dirty Harry (1971,  R)
35
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
37
Mystic River (2003,  R)
38
Four Brothers (2005,  R)
39
Johnny English (2003,  PG)
40
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
41
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
45
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
46
Live and Let Die (1973,  PG)
47
Jacob's Ladder (1990,  R)
48
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
49
Mosquito Squadron (1970,  G)
50
The Devil's Advocate (1997,  R)
51
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
52
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
53
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
54
Troy (2004,  R)
55
The Last Samurai (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments