My Favorite Movies


  fb682889132's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
3
Big Fish (2003,  PG-13)
4
Magnolia (1999,  R)
5
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
6
Control (2007,  R)
7
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
8
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
9
Amores Perros (2001,  R)
10
21 Grams (2003,  R)
11
The Dreamers (2004,  NC-17)
12
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
Trainspotting (1996,  R)
15
Requiem for a Dream (2000,  R)
16
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
17
Mulholland Drive (2001,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
19
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
20
Fight Club (1999,  R)
21
Babel (2006,  R)
22
Before Sunset (2004,  R)
23
Before Sunrise (1995,  R)
24
Boys Don't Cry (1999,  R)
25
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
26
La Belle Personne (The Beautiful Person) (2008,  Unrated)
27
Burn After Reading (2008,  R)
28
Un lever de rideau (A Curtain Raiser) (2006,  Unrated)
29
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
30
Traffic (2000,  R)
31
Snatch (2001,  R)
32
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
33
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
34
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
35
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
36
Emergency Kisses (Les Baisers De Secours) (1989,  Unrated)
37
300 (2007,  R)
38
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
39
Donnie Darko (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments