My Favorite Movies


  fb683162519's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
2
The Patriot (2000,  R)
3
Fallen (1997,  R)
4
Contact (1997,  PG)
5
Transformers (2007,  PG-13)
6
Troy (2004,  R)
7
Underworld (2003,  R)
8
Underworld: Evolution (2006,  R)
9
Van Helsing (2004,  PG-13)
10
X-Men (2000,  PG-13)
11
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
12
X2 (2003,  PG-13)
13
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
14
The Silence of the Lambs (1991,  R)
15
The Shawshank Redemption (1994,  R)
16
The Matrix (1999,  R)
17
The Matrix Reloaded (2003,  R)
18
The Matrix Revolutions (2003,  R)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
23
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
24
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
25
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
31
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
32
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
33
Pretty Woman (1990,  R)
34
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
35
Kingdom of Heaven (2005,  R)
36
Inside Man (2006,  R)
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
39
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
40
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
41
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
42
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
43
Gladiator (2000,  R)
44
Forrest Gump (1994,  PG-13)
45
Fight Club (1999,  R)
46
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
47
Casino Royale (2006,  PG-13)
48
Batman Begins (2005,  PG-13)
49
Ghost (1990,  R)
50
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
51
Lethal Weapon (1987,  R)
52
The Notebook (2004,  PG-13)
53
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
54
Braveheart (1995,  R)
55
Dragonheart (1996,  PG-13)
56
The Lion King (1994,  G)
57
Rambo (1986,  Unrated)
58
Pitch Black (2000,  R)
59
The Lake House (2006,  PG)
60
Somewhere in Time (1980,  PG)
61
Independence Day (1996,  PG-13)
62
The Story of Us (1999,  R)
63
The Crow (1994,  R)
64
Conspiracy Theory (1997,  R)
65
Stigmata (1999,  R)
66
Predator (1987,  R)
67
Powder (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments