My Favorite Movies


  fb683282010's Rating My Rating
1
Excalibur (1981,  R)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
5
Sword of the Valiant - The Legend of Sir Gawain and the Green Knight (1984,  PG)
6
Kingdom of Heaven (2005,  R)
7
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
8
Signs (2002,  PG-13)
9
The Patriot (2000,  R)
10
Amadeus (1984,  R)
11
The Last Legion (2007,  PG-13)
12
Krull (1983,  PG)
13
Braveheart (1995,  R)
14
Labyrinth (1986,  PG)
15
Joan of Arc (1999,  Unrated)
16
The Postman (1997,  R)
17
Dragonslayer (1981,  PG)
18
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
19
Highlander (1986,  R)
20
Dragon Storm (2004,  PG-13)
21
Dragonheart (1996,  PG-13)
22
The Musketeer (2001,  PG-13)
23
Dune (1984,  PG-13)
24
El Cid (1961,  Unrated)
25
Darkness Falls (2003,  PG-13)
26
Mary Poppins (1964,  G)
27
A Christmas Carol (1984,  PG)
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
29
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
30
The 13th Warrior (1999,  R)
31
About a Boy (2002,  PG-13)
32
King Kong (2005,  PG-13)
33
Titanic (1997,  PG-13)
34
The Matrix (1999,  R)
35
Gladiator (2000,  R)
36
By the Sword (1994,  R)
37
The Last of the Mohicans (1992,  R)
38
Dracula 2000 (2000,  R)
39
King Arthur (2004,  PG-13)
40
Arthur the King (Merlin & the Sword) (1985,  Unrated)
41
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) (1985,  R)
42
The Viking Sagas (The Icelandic Sagas) (1997,  R)
43
Practical Magic (1998,  PG-13)
44
Ghost (1990,  R)
45
Ladyhawke (1985,  PG-13)
46
The Crusaders (2004,  Unrated)
47
First Knight (1995,  PG-13)
48
Willow (1988,  PG)
49
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
50
Sixteen Candles (1984,  PG)
51
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
52
The Breakfast Club (1985,  R)
53
The Saint (1997,  PG-13)
54
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
55
Merlin (1998,  PG)
56
Last of the Dogmen (1995,  PG)
57
The Last Samurai (2003,  R)
58
Jerry Maguire (1996,  R)
59
The Hunted (1994,  R)
60
Druids (Vercingétorix) (2001,  R)
61
Beowulf (1999,  R)
62
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
63
Saam gwok dzi gin lung se gap (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon) (2008,  Unrated)
64
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
65
Where Eagles Dare (1969,  PG)
66
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
67
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
68
The Ten Commandments (1956,  G)
69
The Bible: In the Beginning... (1966,  Unrated)
70
Pathfinder (2007,  R)
71
Valley Girl (1983,  R)
72
Julius Caesar (2002,  R)
73
Witchboard (1986,  R)
74
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
75
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
76
Planet of the Apes (1968,  PG)
77
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
78
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
79
The Great Escape (1963,  Unrated)
80
Stalag 17 (1953,  Unrated)
81
The Time Machine (2002,  PG-13)
82
The Time Machine (1960,  G)
83
Glory (1989,  R)
84
The Wizard of Oz (1939,  G)
85
Hawk the Slayer (1981,  PG)
86
The Sword and the Sorcerer (1982,  R)
87
The 27th Day (1957,  PG)
88
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
89
Von Ryan's Express (1965,  PG)
90
Cleopatra (1963,  Unrated)
91
Becket (1964,  PG-13)
92
The Taming of the Shrew (1967,  Unrated)
93
The Robe (1953,  Unrated)
94
The Spy Who Came in from the Cold (1965,  Unrated)
95
The Lords of Flatbush (1974,  PG)
96
American Hot Wax (1978,  PG)
97
American Graffiti (1973,  PG)
98
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
99
King Creole (1958,  PG)
100
GoodFellas (1990,  R)
101
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
102
Polish Wedding (1998,  PG-13)
103
Blade Runner (1982,  R)
104
Frantic (1988,  R)
105
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
106
District 9 (2009,  R)
107
The Time Traveler's Wife (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments