My Favorite Movies


  fb683292723's Rating My Rating
1
The Merry Widow (1934,  Unrated)
2
American Beauty (1999,  R)
3
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
4
Brokeback Mountain (2005,  R)
5
Casablanca (1943,  PG)
6
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
7
Meet the Parents (2000,  PG-13)
8
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
9
Taxi Driver (1976,  R)
10
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
11
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
12
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
13
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
14
Annie Hall (1977,  PG)
15
Barry Lyndon (1975,  PG)
16
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
17
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
18
Repulsion (1965,  Unrated)
19
Belle de jour (,  R)
20
Dillinger è Morto (Dillinger is Dead) (1969,  Unrated)
21
L'Udienza (The Audience) (Papal Audience) (1971,  Unrated)
22
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
23
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
24
Una Giornata Particolare (A Special Day) (1977,  Unrated)
25
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
26
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
27
The Man Without a Past (2002,  PG)
28
Rois et Reine (Kings and Queen) (2005,  Unrated)
29
Mississippi Burning (1988,  R)
30
Hair (1979,  PG)
31
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
32
Once Upon a Time in America (1984,  R)
33
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
34
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
35
The Big Silence (Il Grande silenzio) (The Great Silence) (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments