My Favorite Movies
| fb683900131's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 2 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 3 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 5 |
Jinnah (1998, Unrated) |
|
| 6 |
Message in a Bottle (1999, PG-13) |
|
| 7 |
The Secret (2006, Unrated) |
|
| 8 |
Revolver (2005, R) |
|
| 9 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 10 |
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001, PG) |
|
| 11 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
| 12 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 13 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 14 |
Hamlet (1990, PG) |
|
| 15 |
Julius Caesar (2002, R) |
|
| 16 |
Macbeth (2008, Unrated) |
|
| 17 |
Tempest (1982, PG) |
|
| 18 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 19 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 20 |
300 (2007, R) |
|
| 21 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 22 |
Dil Chahta Hai (2001, Unrated) |
|
| 23 |
Jab We Met (2007, Unrated) |
|
| 24 |
Mr. India (1987, Unrated) |
|
| 25 |
Genghis Khan: Terror and Conquest (1995, Unrated) |
|
| 26 |
Devdas (2006, Unrated) |
|
| 27 |
Mughal E Azam (2005, G) |
|
| 28 |
Mera Naam Joker (My Name is Joker) (1970, Unrated) |
|
| 29 |
Desperado (1995, R) |
|
| 30 |
A Little Princess (1995, G) |
|
| 31 |
The Princess Blade (2002, R) |
|
| 32 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 33 |
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004, R) |
|
| 34 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 35 |
Ben Hur (2003, Unrated) |
|
| 36 |
Moses (1995, Unrated) |
|
| 37 |
The Message (, PG) |
|
| 38 |
Khuda Ke Liye (2007, Unrated) |
|
| 39 |
Dus Kahaniyaan (2007, Unrated) |
|
| 40 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 41 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 43 |
The Illusionist (2006, PG-13) |










































