Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb683927535's Rating My Rating
1
AC/DC: Let There Be Rock (,  Unrated)
AC/DC: Let There Be Rock
"Hello, Merci! Hello Paris!"
It's getting kinda warm in here isn't it ah? If it gets too hot, just take it off and through it away!"
2
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
Rock 'n' Roll High School
Ramones at the Whisky in 79 at $4.50! Where was I?
3
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
Like I told the guy on ABC "Danger is my buisness!" ~ Jeff Spicoli
4
Big Wednesday (1978,  PG)
5
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
"What big knockers!"
6
The Blues Brothers (1980,  R)
7
Caddyshack (1980,  R)
Caddyshack
Dangerfield and Murry are classic!
8
Strange Brew (1983,  R)
Strange Brew
Hoser!
9
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
Fantastic movie.
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Dayn Shulmans favorite movie. RIP
11
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
wuv
tru
wuv
12
Alpha Dog (2007,  R)
Alpha Dog
good acting, sad story.
13
American Graffiti (1973,  PG)
American Graffiti
We're gonna rock around the clock tonight!
14
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans
One of my all time favorites. Ray Harryhausen is amazing with all of his stop-motion animations. Classic.
15
The Harryhausen Chronicles (1998,  Unrated)
16
Repo Man (1984,  R)
Repo Man
all time cult classic. So many one liners.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments