My Favorite Movies


  fb684325240's Rating My Rating
1
Meantime (1986,  Unrated)
2
Ordinary People (1980,  R)
3
Stroszek (1977,  Unrated)
4
Mark Twain - A Film Directed by Ken Burns (2000,  Unrated)
5
Ken Burns' Civil War (1990,  Unrated)
6
Ken Burns' The West (1996,  Unrated)
7
Lewis and Clark: The Journey of the Corps of Discovery (1997,  Unrated)
8
The Shakers (,  Unrated)
9
Thomas Jefferson (1997,  Unrated)
10
Days of Heaven (1978,  PG)
11
Badlands (1973,  PG)
12
The Thin Red Line (1999,  R)
13
The New World (2005,  PG-13)
14
The Jerk (1979,  R)
15
Awakenings (1990,  PG-13)
16
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
17
Grizzly Man (2005,  R)
18
Encounters at the End of the World (2007,  G)
19
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
20
Little Dieter Needs to Fly (1998,  Unrated)
21
The White Diamond (2003,  Unrated)
22
Lessons of Darkness (1995,  Unrated)
23
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
24
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
25
Land of Silence and Darkness (1973,  Unrated)
26
Even Dwarfs Started Small (,  Unrated)
27
Signs of Life (1968,  Unrated)
28
Burden of Dreams (1982,  Unrated)
29
Heart of Glass (1976,  Unrated)
30
Invincible (2002,  PG-13)
31
The Wild Blue Yonder (2005,  Unrated)
32
Cobra Verde (Slave Coast) (1987,  Unrated)
33
Woyzeck (1979,  Unrated)
34
Even Dwarfs Started Small (1970,  Unrated)
35
Mister Lonely (2007,  Unrated)
36
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
37
Julien Donkey-Boy (1999,  R)
38
Fitzcarraldo (1982,  PG)
39
Gummo (1997,  R)
40
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
41
Vera Drake (2004,  R)
42
Secrets & Lies (1996,  R)
43
Naked (1993,  Unrated)
44
Topsy-Turvy (1999,  R)
45
Life Is Sweet (1991,  R)
46
All or Nothing (2002,  R)
47
Bleak Moments (Loving Moments) (1971,  Unrated)
48
Nuts in May (1976,  Unrated)
49
High Hopes (1988,  PG)
50
Secrets & Lies (,  R)
51
Play for Today (Abigail's Party) (1977,  PG)
52
Who's Who (1979,  Unrated)
53
Home Sweet Home (1982,  Unrated)
54
Four Days in July (1985,  Unrated)
55
Kiss of Death (1977,  Unrated)
56
Hard Labour (1973,  Unrated)
57
Grown Ups (1980,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments