My Favorite Movies


  fb684627191's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
2
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
3
Crash (2004,  R)
4
Juno (2007,  PG-13)
5
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
9
Valkyrie (2008,  PG-13)
10
The Notebook (2004,  PG-13)
11
Braveheart (1995,  R)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Gladiator (2000,  R)
14
300 (2007,  R)
15
The Matrix (1999,  R)
16
Tropa de Elite (The Elite Squad) (2007,  R)
17
Finding Nemo (2003,  G)
18
The Others (2001,  PG-13)
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Shrek (2001,  PG)
22
The Shawshank Redemption (1994,  R)
23
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
24
The Hours (2002,  PG-13)
25
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
28
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
30
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
31
The Silence of the Lambs (1991,  R)
32
Seven (Se7en) (1995,  R)
33
WALL-E (2008,  G)
34
American Beauty (1999,  R)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
36
Back to the Future (1985,  PG)
37
Back to the Future Part II (1989,  PG)
38
Batman Begins (2005,  PG-13)
39
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
40
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
41
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
43
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
44
Chocolat (2000,  PG-13)
45
Traffic (2000,  R)
46
Babel (2006,  R)
47
Erin Brockovich (2000,  R)
48
Chicago (2002,  PG-13)
49
The Gardener (Le Jardinier) (,  Unrated)
50
Little Miss Sunshine (2006,  R)
51
Armageddon (1998,  PG-13)
52
Ratatouille (2007,  G)
53
Big Fish (2003,  PG-13)
54
The Lion King (1994,  G)
55
Identity (2003,  R)
56
Donnie Darko (2001,  R)
57
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
58
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
59
Rendition (2007,  R)
60
The Kite Runner (2008,  PG-13)
61
I Am Legend (2007,  PG-13)
62
Dark Secret (1998,  R)
63
Hancock (2008,  PG-13)
64
Sicko (2007,  PG-13)
65
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
66
American Pie (1999,  R)
67
Scary Movie (2000,  R)
68
American Pie 2 (2001,  R)
69
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five (2008,  G)
70
The Bucket List (2007,  PG-13)
71
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
72
I'm Not There (2007,  R)
73
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
74
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
75
The Queen (2006,  PG-13)
76
Freedom Writers (2007,  PG-13)
77
The Golden Compass (2007,  PG-13)
78
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
79
Mad Money (2008,  PG-13)
80
Cars (2006,  G)
81
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
82
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
83
National Treasure (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments