My Favorite Movies


  fb684775155's Rating My Rating
1
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
loved it..bitter sweet..funny..
2
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
3
28 Days Later (2003,  R)
4
50 First Dates (2004,  PG-13)
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
6
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
7
American Beauty (1999,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
American Pie (1999,  R)
10
American Pie 2 (2001,  R)
11
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
12
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
13
Back to the Future (1985,  PG)
14
Back to the Future Part II (1989,  PG)
15
Batman (1989,  PG-13)
16
Batman Begins (2005,  PG-13)
17
Beauty and the Beast (1991,  G)
18
Big Daddy (1999,  PG-13)
19
Big Fish (2003,  PG-13)
20
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
21
Brokeback Mountain (2005,  R)
22
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
23
Chocolat (2000,  PG-13)
24
City of Angels (1998,  PG-13)
25
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
26
Closer (2004,  R)
27
Coach Carter (2005,  PG-13)
28
Collateral (2004,  R)
29
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
30
Date Movie (2006,  PG-13)
31
Dead Poets Society (1989,  PG)
32
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
33
Disney's Aladdin (1992,  G)
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
35
Empire Records (1995,  PG-13)
36
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
37
Fight Club (1999,  R)
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
39
Freaky Friday (2003,  PG)
40
Freedom Writers (2007,  PG-13)
41
Ghost (1990,  R)
42
Grease (1978,  PG)
43
Happy Feet (2006,  PG)
44
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
45
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
46
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
48
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
49
High School Musical (2006,  Unrated)
50
Hitch (2005,  PG-13)
51
Home Alone (1990,  PG)
52
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
53
I Am Legend (2007,  PG-13)
54
Interview with the Vampire (1994,  R)
55
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
56
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
57
Legally Blonde (2001,  PG-13)
58
Liar Liar (1997,  PG-13)
59
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
60
Little Miss Sunshine (2006,  R)
61
Lost In Translation (2003,  R)
62
Love Actually (2003,  R)
63
Madagascar (2005,  PG)
64
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
65
Meet the Parents (2000,  PG-13)
66
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
67
Memento (2000,  R)
68
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
69
Minority Report (2002,  PG-13)
70
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
71
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
72
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
73
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
74
Mulan (1998,  G)
75
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
76
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
77
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
78
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
79
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
80
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
81
Pretty Woman (1990,  R)
82
Pride and Prejudice (2005,  PG)
83
Pulp Fiction (1994,  R)
84
Ray (2004,  PG-13)
85
Remember the Titans (2000,  PG)
86
Requiem for a Dream (2000,  R)
87
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
88
Schindler's List (1993,  R)
89
School of Rock (2003,  PG-13)
90
Secret Window (2004,  PG-13)
91
Seven (Se7en) (1995,  R)
92
Shrek (2001,  PG)
93
Shrek 2 (2004,  PG)
94
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
95
Signs (2002,  PG-13)
96
Sleepy Hollow (1999,  R)
97
Speed (1994,  R)
98
Spider-Man (2002,  PG-13)
99
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
100
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
101
Step Up (2006,  PG-13)
102
Take the Lead (2006,  PG-13)
103
Thank You For Smoking (2006,  R)
104
The Break-Up (2006,  PG-13)
105
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
106
The Color Purple (1985,  PG-13)
107
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
108
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
109
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
110
The Exorcist (1973,  R)
111
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
112
The Fifth Element (1997,  PG-13)
113
The Green Mile (1999,  R)
114
The Holiday (2006,  PG-13)
115
The Mask (1994,  PG-13)
116
The Matrix (1999,  R)
117
The Matrix Reloaded (2003,  R)
118
The Matrix Revolutions (2003,  R)
119
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
120
The Notebook (2004,  PG-13)
121
The Pianist (2002,  R)
122
The Princess Diaries (2001,  G)
123
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
124
The Shining (1980,  R)
125
The Silence of the Lambs (1991,  R)
126
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
127
The Sound of Music (1965,  G)
128
The Terminator (1984,  R)
129
The Truman Show (1998,  PG)
130
The Usual Suspects (1995,  R)
131
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
132
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
133
Titanic (1997,  PG-13)
134
Top Gun (1986,  PG)
135
Trainspotting (1996,  R)
136
Troy (2004,  R)
137
Walk the Line (2005,  PG-13)
138
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
139
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
140
X-Men (2000,  PG-13)
141
You Got Served (2004,  PG-13)
142
You've Got Mail (1998,  PG)
143
The True Story of Hannibal (2005,  Unrated)
144
The Virgin Suicides (2000,  R)
145
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
146
Grease 2 (1982,  PG)
147
West Side Story (1961,  Unrated)
148
L'Amant (2004,  Unrated)
149
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
150
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
151
Victor Victoria (1982,  PG)
152
What Women Want (2001,  PG-13)
153
Two Much (1996,  PG-13)
154
Un Secret (A Secret) (2008,  Unrated)
155
Little Children (2006,  R)
156
Juno (2007,  PG-13)
Juno
a wow film
157
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
\m/
158
Funny Games (2008,  R)
Funny Games
derangeant
159
Charlie Bartlett (2007,  R)
Charlie Bartlett
This rocks!
160
Angela's Ashes (1999,  R)
Angela's Ashes
heart wrenching movie!
161
Matilda (1996,  PG)
162
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
163
Gran Torino (2009,  R)
164
Caramel (2008,  PG)
165
Never Forever (2007,  R)
166
L'Heure zéro, (Towards Zero) (2008,  Unrated)
167
Détrompez-vous (Game of Four) (2007,  Unrated)
168
Darling (2007,  Unrated)
169
Eastern Promises (2007,  R)
170
A History of Violence (2005,  R)
171
De l'autre côté du lit (2009,  Unrated)
172
The Other Side of the Country (De l'autre cote du pays) (2007,  Unrated)
173
Ce soir, je dors chez toi (2007,  Unrated)
174
La Tour Montparnasse infernale (Don't Die Too Hard!) (2001,  Unrated)
175
Le Bal des actrices (All About Actresses)(The Actress' Ball) (2008,  Unrated)
176
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
177
Enchanted (2007,  PG)
178
Les Femmes de l'Ombre (Female Agents) (2008,  Unrated)
179
Sex and the City (2008,  R)
180
The Heartbreak Kid (2007,  R)
181
Tous a l'Ouest: une aventure de Lucky Luke (2007,  Unrated)
182
We Own the Night (2007,  R)
183
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
184
Once (2007,  R)
185
Bee Movie (2007,  PG)
186
Si c'était lui... (2007,  Unrated)
187
Un Baiser s'il vous plaît (Shall We Kiss?) (2009,  Unrated)
188
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
189
It's a Free World... (2007,  Unrated)
190
Fabrique des sentiments, La (The Feelings Factory) (2008,  Unrated)
191
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
192
Le Chant des Mariées (The Wedding Song) (2008,  Unrated)
193
The Golden Compass (2007,  PG-13)
194
XXY (2007,  Unrated)
195
Trois Brigands, Les (,  Unrated)
196
Der Rote Kakadu (The Red Cockatoo) (2006,  Unrated)
197
Rendition (2007,  R)
198
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
199
Zodiac (2007,  R)
200
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
201
Persepolis (2007,  PG-13)
202
Angel (2008,  Unrated)
203
Constantine (2005,  R)
204
Deux Jours à Tuer (Love Me No More) (2008,  Unrated)
205
Question humaine, La, (Heartbeat Detector) (2007,  Unrated)
206
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
207
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006,  Unrated)
208
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) (2000,  Unrated)
209
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
210
Love Sick (Legaturi Bolnavicioase) (2006,  Unrated)
211
Shelter (Riparo - Anis tra di noi) (2007,  Unrated)
212
Ci qing (Mandala) (Spider Lilies) (2006,  Unrated)
213
Teeth (2007,  R)
214
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
215
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
216
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (2005,  Unrated)
217
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) (2007,  PG-13)
218
When the Cat's Away (Chacun cherche son chat) (1996,  R)
219
Paris (2008,  R)
220
Dans Paris (Inside Paris) (2007,  Unrated)
221
15 ans et demi (Daddy Cool) (2008,  Unrated)
222
There's Something About Mary (1998,  R)
223
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
224
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
225
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
226
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
227
Nothing Like the Holidays (2008,  PG-13)
228
In Her Shoes (2005,  PG-13)
229
Gangs of New York (2002,  R)
230
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
231
The Dark Knight (2008,  PG-13)
232
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
233
Rumba (2008,  Unrated)
234
Mirrors (2008,  R)
235
Stardust Memories (1980,  PG)
236
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
237
Match Point (2005,  R)
238
Manhattan (1979,  R)
239
Another Woman (1988,  PG)
240
Scoop (2006,  PG-13)
241
La Frontiere de l'Aube (Frontier of the Dawn) (2008,  Unrated)
242
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
243
Amarcord (1974,  R)
244
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
245
WALL-E (2008,  G)
246
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
247
Space Chimps (2008,  G)
248
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
249
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
250
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
251
Gedo senki (Tales from Earthsea) (2006,  Unrated)
252
Origin: Spirits of the Past (Gin-iro no kami no Agito) (2006,  Unrated)
253
Mesrine: L'Ennemi Public n°1 (Mesrine: Part 2 - Public Enemy #1) (2008,  Unrated)
254
Mesrine: L'Instinct de Mort (Mesrine: Part 1 - Death Instinct) (Public Enemy Number One) (2008,  Unrated)
255
Entre les Murs (The Class) (2008,  PG-13)
256
Vilaine (2008,  Unrated)
257
The Duchess (2008,  PG-13)
258
RocknRolla (2008,  R)
259
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
260
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1968,  G)
261
Les Plages d'Agnès (The Beaches of Agnes) (2008,  Unrated)
262
Two Lovers (2008,  R)
263
Burn After Reading (2008,  R)
264
Aanrijding in Moscou (Moscow, Belgium) (2008,  Unrated)
265
The Visitor (2008,  PG-13)
266
Hunger (2009,  Unrated)
267
The Verdict (1982,  R)
268
Caos Calmo (Quiet Chaos) (2009,  Unrated)
269
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
270
The Apartment (1960,  Unrated)
271
Double Indemnity (1944,  Unrated)
272
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
273
Kiss Me, Stupid (1964,  PG-13)
274
Avanti! (1972,  R)
275
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
276
Hard Candy (2006,  R)
277
The Life of David Gale (2003,  R)
278
American Psycho (2000,  R)
279
Bride of Chucky (1998,  R)
280
Inglourious Basterds (2009,  R)
281
Mary and Max (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments