My Favorite Movies
| fb685929371's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) (2005, Unrated) |
|
| 2 |
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006, R) |
|
| 3 |
Gideon's Daughter (2005, Unrated) |
|
| 4 |
The Young Visiters (2003, Unrated)
Daisy Ashford: Oh my! Such vivid characters, such insight, and all spilling from the mind of a 9-year old girl over a period of 12 days! This is a very unique take on story-telling because it manages to be both playful and insightful. The girl is extraordinarily perceptive in her understanding of the British class system and even the sexual politics that exist among adults. Yet there is the sparkle and magic that would appeal to a 9-year old girl (and everyone else). DELIGHTFUL! |
|
| 5 |
The Darjeeling Limited (2007, R) |
|
| 6 |
Merci Docteur Rey (2002, R) |
|
| 7 |
The Producers (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Born Free (1966, PG) |
|
| 10 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 11 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 12 |
Duma (2005, PG) |
|
| 13 |
Scoop (2006, PG-13) |
|
| 14 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 15 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 16 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Prize Winner of Defiance, Ohio (2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 19 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 20 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 21 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 22 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 23 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 24 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 25 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 26 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 27 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 28 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 29 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 30 |
The Curse of the Jade Scorpion (2001, PG-13) |
|
| 31 |
Small Time Crooks (2000, PG) |
|
| 32 |
The Remains of the Day (1993, PG) |
|
| 33 |
The Talented Mr. Ripley (1999, R) |
|
| 34 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 35 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 36 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 37 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 38 |
Frida (2002, R) |
|
| 39 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 40 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 41 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13)
I was laughing my ass/head off watching this movie. Particularly memorable was the scene in which he is birthed by the rhino. My dad & I and my aunt who was dying of cancer watched it in her hospital bed and it was one of the rare moments in which we all laughed and forgot about reality for a while. |
|
| 42 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 43 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 44 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 45 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 46 |
The American (2001, Unrated) |














































