My Favorite Movies
| fb686140159's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 2 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 3 |
The Best Man (Unhitched) (2006, R) |
|
| 4 |
Love Story (1970, PG) |
|
| 5 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 8 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 9 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 15 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 16 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 17 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 18 |
Underworld (2003, R) |
|
| 19 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 20 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 21 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 22 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 23 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 24 |
300 (2007, R) |
|
| 25 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 26 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 27 |
The James Bond Story (2000, Unrated) |
|
| 28 |
The World Is Not Enough (1999, PG-13) |
|
| 29 |
Die Another Day (2002, PG-13) |
|
| 30 |
GoldenEye (1995, PG-13) |
|
| 31 |
Tomorrow Never Dies (1997, PG-13) |
|
| 32 |
On Her Majesty's Secret Service (1969, PG) |
|
| 33 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 34 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 35 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 36 |
Live and Let Die (1973, PG) |
|
| 37 |
Moonraker (1979, PG) |
|
| 38 |
The Spy Who Loved Me (1977, PG) |
|
| 39 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 41 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 42 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 43 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 44 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 45 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 46 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 47 |
Blade (1998, R) |
|
| 48 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 49 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 50 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 51 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 52 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 53 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 54 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 55 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 56 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 57 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 58 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 59 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 60 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 61 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 62 |
Predator (1987, R) |
|
| 63 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 64 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 65 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 66 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 67 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 68 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 69 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 70 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 71 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 72 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 73 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 74 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 75 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 76 |
Saw III (2006, R) |
|
| 77 |
Scarface (1983, R) |
|
| 78 |
Scream (1996, R) |
|
| 79 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 80 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 81 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 82 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 83 |
Speed (1994, R) |
|
| 84 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 85 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 86 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 87 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 88 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 89 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 90 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 91 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 92 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 93 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 94 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 95 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 96 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 97 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 98 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 99 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 100 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 101 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 102 |
The Rock (1996, R) |
|
| 103 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 104 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 105 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 106 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 107 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 108 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 109 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 110 |
Speed 2 - Cruise Control (1997, PG-13) |
|
| 111 |
Crank (2006, R) |
|
| 112 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 113 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 114 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 115 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 116 |
Collateral Damage (2002, R) |
|
| 117 |
Collateral (2004, R) |
|
| 118 |
Heat (1995, R) |
|
| 119 |
Miami Vice (2006, R) |
|
| 120 |
Ronin (1998, R) |
|
| 121 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 122 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 123 |
Shooter (2007, R) |
|
| 124 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
| 125 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 126 |
The Sentinel (2006, PG-13) |
|
| 127 |
The Game (1997, R) |
|
| 128 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 129 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 130 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 131 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 132 |
Volcano (1997, PG-13) |
|
| 133 |
Deep Impact (1998, PG-13) |
|
| 134 |
The Core (2003, PG-13) |
|
| 135 |
The Hunted (2003, R) |
|
| 136 |
The Missing (2003, R) |
|
| 137 |
Under Siege (1992, R) |
|
| 138 |
Shaft (2000, R) |
|
| 139 |
On Deadly Ground (1994, R) |
|
| 140 |
Exit Wounds (2001, R) |
|
| 141 |
Above the Law (1988, R) |
|
| 142 |
Hard to Kill (1990, R) |
|
| 143 |
Black Dawn (2005, R) |
|
| 144 |
Out for a Kill (2003, R) |
|
| 145 |
Into the Sun (2005, R) |
|
| 146 |
Belly of the Beast (2003, R) |
|
| 147 |
The Foreigner (2003, R) |
|
| 148 |
Flight of Fury (2006, R) |
|
| 149 |
Half Past Dead (2002, PG-13) |
|
| 150 |
Fire Down Below (1997, R) |
|
| 151 |
Executive Decision (1995, R) |
|
| 152 |
Out for Justice (1991, R) |
|
| 153 |
Under Siege 2: Dark Territory (1995, R) |
|
| 154 |
Evelyn (2002, PG) |
|
| 155 |
After the Sunset (2004, PG-13) |
|
| 156 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 157 |
Helen of Troy (2003, Unrated) |
|
| 158 |
Troy (2004, R) |
|
| 159 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 160 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 161 |
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004, PG) |
|
| 162 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 163 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 164 |
Insomnia (2002, R) |
|
| 165 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 166 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 167 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 168 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 169 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 170 |
Training Day (2001, R) |
|
| 171 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 172 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 173 |
Out of Time (2003, PG-13) |
|
| 174 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 175 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 176 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 177 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 178 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 179 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 180 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 181 |
Sabrina (1995, PG) |
|
| 182 |
K-19: The Widowmaker (2002, PG-13) |
|
| 183 |
The Mexican (2001, R) |
|
| 184 |
Frantic (1988, R) |
|
| 185 |
The Devil's Own (1997, R) |
|
| 186 |
Toy Story 3 (2010, Unrated) |
|
| 187 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 188 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 189 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 190 |
Shrek 4-D (Shrek 3-D) (2003, Unrated) |
|
| 191 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 192 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 193 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 194 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 195 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 196 |
Pale Rider (1985, R) |
|
| 197 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965, R) |
|
| 198 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 199 |
Firefox (1982, PG) |
|
| 200 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964, R) |
|
| 201 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 202 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 203 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 204 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 205 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 206 |
The Enforcer (1976, R) |
|
| 207 |
The Dead Pool (1988, R) |
|
| 208 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 209 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
| 210 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 211 |
Wild Wild West (1999, PG-13) |
|
| 212 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 213 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 214 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 215 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 216 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 217 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 218 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
| 219 |
Aftershock: Earthquake in New York (1999, Unrated) |
|
| 220 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 221 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 222 |
Captain Corelli's Mandolin (2001, R) |
|
| 223 |
Daylight (1996, PG-13) |
|
| 224 |
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998, R) |
|
| 225 |
Dawn of the Dead (2004, R) |
|
| 226 |
Don't Say a Word (2001, R) |
|
| 227 |
Dante's Peak (1997, PG-13) |
|
| 228 |
The Evil That Men Do (1984, R) |
|
| 229 |
Godsend (2003, PG-13) |
|
| 230 |
The Edge (1997, R) |
|
| 231 |
The Getaway (1972, PG) |
|
| 232 |
The Gauntlet (1977, R) |
|
| 233 |
The Great Raid (2005, R) |
|
| 234 |
The Message (1976, PG) |
|
| 235 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 236 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
| 237 |
Stealth (2005, PG-13) |
|
| 238 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 239 |
The Peacemaker (1997, R) |
|
| 240 |
Outbreak (1994, R) |
|
| 241 |
Open Range (2003, R) |
|
| 242 |
Komodo (2000, PG-13) |
|
| 243 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 244 |
Return of the Magnificent Seven (1966, Unrated) |
|
| 245 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 246 |
The Wild Bunch (1969, R) |
|
| 247 |
Victory (Escape to Victory) (1981, PG) |
|
| 248 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 249 |
Mini's First Time (2006, R) |
|
| 250 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 251 |
Femme Fatale (2002, R) |
|
| 252 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 253 |
Wild Things 2 (2004, R) |
|
| 254 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 255 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 256 |
Birthday Girl (2002, R) |
|
| 257 |
Dr. T & The Women (2000, R) |
|
| 258 |
Killing Me Softly (2002, Unrated) |
|
| 259 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 260 |
Ryan's Daughter (1970, R) |
|
| 261 |
The Omen (1976, R) |
|
| 262 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 263 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 264 |
Revenge (1990, R) |
|
| 265 |
Attack Force (2006, R) |
|
| 266 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 267 |
Anzio (1968, PG) |
|
| 268 |
The Art of War (2000, R) |
|
| 269 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 270 |
Are We Done Yet? (2007, PG) |
|
| 271 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 272 |
Ballistic - Ecks vs. Sever (2002, R) |
|
| 273 |
Broken Arrow (1996, R) |
|
| 274 |
Battle of Britain (1969, G) |
|
| 275 |
Below (2002, R) |
|
| 276 |
Bait (2000, R) |
|
| 277 |
The Bridge at Remagen (1969, PG) |
|
| 278 |
Basic (2003, R) |
|
| 279 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 280 |
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil (2006, R) |
|
| 281 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 282 |
Black Knight (2001, PG-13) |
|
| 283 |
Black Horizon (2001, R) |
|
| 284 |
Breach (2007, PG-13) |
|
| 285 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 286 |
Baby's Day Out (1994, PG) |
|
| 287 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 288 |
Broken Flowers (2005, R) |
|
| 289 |
Batman & Robin (1997, PG-13) |
|
| 290 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 291 |
Come Early Morning (2006, R) |
|
| 292 |
Charlie's Angels - Full Throttle (2003, PG-13) |
|
| 293 |
The Contract (2006, R) |
|
| 294 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 295 |
The Cave (2005, PG-13) |
|
| 296 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 297 |
The Condemned (2007, R) |
|
| 298 |
Code Name: The Cleaner (2007, PG-13) |
|
| 299 |
The Contractor (2007, R) |
|
| 300 |
Chaos (2005, R) |
|
| 301 |
Capote (2005, R) |
|
| 302 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 303 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 304 |
Civic Duty (2006, R) |
|
| 305 |
Courage Under Fire (1996, R) |
|
| 306 |
Cromwell (1970, G) |
|
| 307 |
Crossroads (2002, PG-13) |
|
| 308 |
Constantine (2005, R) |
|
| 309 |
Conspiracy Theory (1997, R) |
|
| 310 |
Chain Reaction (1996, PG-13) |
|
| 311 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 312 |
Cradle 2 the Grave (2003, R) |
|
| 313 |
Con Air (1997, R) |
|
| 314 |
Catwoman (2004, PG-13) |
|
| 315 |
Commando (1985, R) |
|
| 316 |
Cold Creek Manor (2003, R) |
|
| 317 |
Cliffhanger (1993, R) |
|
| 318 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 319 |
Contact (1997, PG) |
|
| 320 |
Cutthroat Island (1995, PG-13) |
|
| 321 |
Double Team (1997, R) |
|
| 322 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 323 |
The Dead Girl (2006, R) |
|
| 324 |
Derailed (2002, R) |
|
| 325 |
Daredevil (2003, PG-13) |
|
| 326 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 327 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 328 |
Days of Glory (Indigenes) (2007, R) |
|
| 329 |
Detox (D-Tox) (, R) |
|
| 330 |
Downfall (Der Untergang) (2004, R) |
|
| 331 |
Deep Blue Sea (1999, R) |
|
| 332 |
The Departed (2006, R) |
|
| 333 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 334 |
Dark Water (2005, PG-13) |
|
| 335 |
Driven (2001, PG-13) |
|
| 336 |
Domestic Disturbance (2001, PG-13) |
|
| 337 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 338 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 339 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 340 |
8MM (1999, R) |
|
| 341 |
Eight Legged Freaks (2002, PG-13) |
|
| 342 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 343 |
The Exorcism of Emily Rose (2005, PG-13) |
|
| 344 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 345 |
The Fog (2005, PG-13) |
|
| 346 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 347 |
Flight of the Phoenix (2004, PG-13) |
|
| 348 |
Fracture (2007, R) |
|
| 349 |
Freedomland (2006, R) |
|
| 350 |
Find Me Guilty (2006, R) |
|
| 351 |
Find Love (2006, Unrated) |
|
| 352 |
Formula 51 (The 51st State) (2002, R) |
|
| 353 |
The Forgotten (2004, PG-13) |
|
| 354 |
Frankenfish (2004, R) |
|
| 355 |
Final Fantasy - The Spirits Within (2001, PG-13) |
|
| 356 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 357 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 358 |
Fair Game (1995, R) |
|
| 359 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 360 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
| 361 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 362 |
15 Minutes (2001, R) |
|
| 363 |
Firefight (2003, R) |
|
| 364 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
| 365 |
Fahrenheit 9/11 (2004, R) |
|
| 366 |
Good Night, And Good Luck (2005, PG) |
|
| 367 |
Guilty by Association (2003, R) |
|
| 368 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 369 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 370 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 371 |
The Hitcher (2007, R) |
|
| 372 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 373 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 374 |
Hamlet (1990, PG) |
|
| 375 |
The Good Shepherd (2006, R) |
|
| 376 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 377 |
Hollywood Homicide (2003, PG-13) |
|
| 378 |
Hanover Street (1979, PG) |
|
| 379 |
Hitler: The Rise of Evil (, PG-13) |
|
| 380 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 381 |
A History of Violence (2005, R) |
|
| 382 |
Heist (2001, R) |
|
| 383 |
Heaven's Prisoners (1996, R) |
|
| 384 |
The Dark (2004, R) |
|
| 385 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 386 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 387 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 388 |
Hulk (2003, PG-13) |
|
| 389 |
House of Wax (2005, R) |
|
| 390 |
Hidalgo (2004, PG-13) |
|
| 391 |
House of Sand and Fog (2003, R) |
|
| 392 |
Hollow Man (2000, R) |
|
| 393 |
Half Light (2005, R) |
|
| 394 |
The Haunting (1999, PG-13) |
|
| 395 |
The In-Laws (2003, PG-13) |
|
| 396 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 397 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 398 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 399 |
I Still Know What You Did Last Summer (1998, R) |
|
| 400 |
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006, R) |
|
| 401 |
I Spy (2002, PG-13) |
|
| 402 |
Kelly's Heroes (1970, PG) |
|
| 403 |
Kiss of the Dragon (2001, R) |
|
| 404 |
Kiss of Death (1995, R) |
|
| 405 |
The King Maker (2005, R) |
|
| 406 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 407 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 408 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 409 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 410 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 411 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
| 412 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 413 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 414 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 415 |
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006, Unrated) |
|
| 416 |
The Long Kiss Goodnight (1996, R) |
|
| 417 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 418 |
Liberty Stands Still (2002, R) |
|
| 419 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 420 |
The Lost City (2005, R) |
|
| 421 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 422 |
The Last Legion (2007, PG-13) |
|
| 423 |
Little Children (2006, R) |
|
| 424 |
Lonely Hearts (2006, R) |
|
| 425 |
The Manchurian Candidate (2004, R) |
|
| 426 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 427 |
Mozart and the Whale (2005, PG-13) |
|
| 428 |
Mr. Bean's Holiday (2007, G) |
|
| 429 |
Material Girls (2006, PG) |
|
| 430 |
Moscow Zero (2006, R) |
|
| 431 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 432 |
The Mothman Prophecies (2002, PG-13) |
|
| 433 |
Megiddo: Omega Code 2 (2001, PG-13) |
|
| 434 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 435 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 436 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 437 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 438 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 439 |
Miracle (2004, PG) |
|
| 440 |
Mission To Mars (2000, PG) |
|
| 441 |
Munich (2005, R) |
|
| 442 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 443 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994, PG-13) |
|
| 444 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 445 |
Ned Kelly (2004, R) |
|
| 446 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 447 |
Mr. Nice Guy (1997, PG-13) |
|
| 448 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 449 |
The Net 2.0 (2006, R) |
|
| 450 |
Out of Reach (2004, R) |
|
| 451 |
The Other Side Of Heaven (2001, PG) |
|
| 452 |
The One (2001, PG-13) |
|
| 453 |
Otello (Othello) (1986, Unrated) |
|
| 454 |
Open Water (2004, R) |
|
| 455 |
The Order (2002, R) |
|
| 456 |
Outlaw (2007, R) |
|
| 457 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 458 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 459 |
The Quest (1996, PG-13) |
|
| 460 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |










































































































































































































































































































































































































































































