Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb686410071's Rating My Rating
1
Role Models (2008,  R)
Role Models
Hi larious!
2
Atonement (2007,  R)
Atonement
James McCavoy does not disapoint again!
3
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Best Carry Grant film to date
4
The Departed (2006,  R)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Changeling (2008,  R)
7
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Very original when it first came out!
8
Superbad (2007,  R)
9
Becoming Jane (2007,  PG)
Becoming Jane
Love Janes Austen, but loved James McCavoy in it even more!
10
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
11
Revolutionary Road (2008,  R)
12
Gattaca (1997,  PG-13)
13
Knocked Up (2007,  R)
14
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
Favourite 80's film. Love the ending
15
Office Space (1999,  R)
16
Kicking and Screaming (1995,  R)
17
No. 2 (,  Unrated)
18
A Walk to Remember (2002,  PG)
19
In Bruges (2008,  R)
20
Adventureland (2009,  R)
Adventureland
Great soundtrack

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments