My Favorite Movies


  fb687485255's Rating My Rating
1
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1960,  Unrated)
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves)
I Soliti ignoti

VF = le pigeon
2
I Mostri (15 from Rome) (Opiate '67) (1963,  Unrated)
3
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style)
con Marcello Mastroianni e Stefania Sandrelli.
4
I Tartassati (1959,  Unrated)
5
Being There (1979,  PG)
6
Il Vedovo (,  Unrated)
Il Vedovo
commedia con un Alberto Sordi che ha bisogno di denaro ma la moglie Franca Valeri non si fida.
7
The Party (1968,  PG)
8
I Magliari (The Magliari) (1959,  Unrated)
9
My Name is Tanino (2003,  Unrated)
10
Hardboiled Egg (Ovosodo) (1997,  Unrated)
11
Profumo di Donna (Scent of a Woman) (That Female Scent) (1974,  Unrated)
12
Knock (Dr. Knock) (1951,  Unrated)
13
The Chess Players (Shatranj Ke Khiladi) (1978,  Unrated)
14
Totò, Eva e il pennello proibito (La culpa fue de Eva) (1959,  Unrated)
Totò, Eva e il pennello proibito (La culpa fue de Eva)
comedie avec Toto peintre faussaire et Louis de Funes, expert de Goya.
15
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
16
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
17
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
18
Anger Management (2003,  PG-13)
19
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
20
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
21
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
22
The Big Lebowski (1998,  R)
23
Ratatouille (2007,  G)
24
Shrek (2001,  PG)
25
Ice Age (2002,  PG)
26
Monsters, Inc. (2001,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments