My Favorite Movies


  fb688132723's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
2
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
3
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
4
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
5
King Kong (1933,  Unrated)
6
Son of Kong (1933,  Unrated)
7
Mighty Joe Young (1949,  PG)
8
The Beast From 20,000 Fathoms (1953,  Unrated)
9
20 Million Miles to Earth (1957,  PG)
10
Mysterious Island (1961,  Unrated)
11
One Million Years B.C. (1967,  Unrated)
12
The Valley of Gwangi (The Lost Valley) (2000,  G)
13
Jason and the Argonauts (1963,  G)
14
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
15
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
16
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
17
Clash of the Titans (1981,  PG)
18
At the Earth's Core (1976,  PG)
19
Warlords of Atlantis (Warlords of the Deep) (1978,  PG)
20
The Land That Time Forgot (1975,  PG)
21
The People That Time Forgot (1977,  PG)
22
Jurassic Park (1993,  PG-13)
23
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
24
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
25
King Kong (2005,  PG-13)
26
Dinosaur (2000,  PG)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
30
The Mummy (1999,  PG-13)
31
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
32
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
33
The Scorpion King (2002,  PG-13)
34
Van Helsing (2004,  PG-13)
35
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
36
The Rocketeer (1991,  PG)
37
Evil Dead 2 (1987,  R)
38
Army of Darkness (1993,  R)
39
Kull the Conqueror (1997,  PG-13)
40
The Beastmaster (1982,  PG)
41
Conan the Barbarian (1982,  R)
42
Conan the Destroyer (1984,  PG)
43
Red Sonja (1985,  PG-13)
44
The Terminator (1984,  R)
45
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
46
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
47
Commando (1985,  R)
48
Predator (1987,  R)
49
Predator 2 (1990,  R)
50
Demolition Man (1993,  R)
51
Cyborg (1989,  R)
52
Bloodsport (1988,  R)
53
Nowhere to Run (1993,  R)
54
Jason and the Argonauts (2000,  Unrated)
55
The Princess Bride (1987,  PG)
56
Willow (1988,  PG)
57
Masters of the Universe (1987,  PG)
58
Dragonheart (1996,  PG-13)
59
Flash Gordon (1980,  PG)
60
Samson and Delilah (1949,  Unrated)
61
Three Amigos! (1986,  PG)
62
Coming to America (1988,  R)
63
Police Academy (1984,  R)
64
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
65
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
66
American Pie (1999,  R)
67
Shrek (2001,  PG)
68
Shrek 2 (2004,  PG)
69
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
70
Transformers (2007,  PG-13)
71
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
72
Superman (1978,  PG)
73
Superman II (1981,  PG)
74
Beowulf (,  PG-13)
75
300 (2007,  R)
76
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
77
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
78
Cast Away (2000,  PG-13)
79
The Marx Brothers at the Circus (1939,  Unrated)
80
Duck Soup (1933,  Unrated)
81
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
82
Go West (1940,  R)
83
The Early Bird (1965,  Unrated)
84
A Stitch in Time (1963,  Unrated)
85
The Square Peg (1958,  Unrated)
86
Trouble in Store (1953,  Unrated)
87
Press for Time (1966,  Unrated)
88
Follow a Star (1959,  Unrated)
89
Up in the World (1956,  Unrated)
90
American Pie 2 (2001,  R)
91
Uncle Buck (1989,  PG)
92
Clue (1985,  PG)
93
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
94
Dinosaurus! (1960,  Unrated)
95
When Dinosaurs Ruled the Earth (1971,  G)
96
Jack the Giant Killer (1962,  G)
97
Godzilla (1998,  PG-13)
98
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
99
There's Something About Mary (1998,  R)
100
Batman (1989,  PG-13)
101
Batman Returns (1992,  PG-13)
102
Batman Forever (1995,  PG-13)
103
Batman & Robin (1997,  PG-13)
104
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
105
Spider-Man (2002,  PG-13)
106
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
107
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
108
Forever Young (1992,  PG)
109
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
110
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
111
Liar Liar (1997,  PG-13)
112
Highlander (1986,  R)
113
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
114
The King of the Kickboxers (Karate Tiger 4) (No Retreat, No Surrender 4) (1991,  R)
115
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
116
Transformers: Five Faces of Darkness (1986,  Unrated)
117
When Dinosaurs Roamed America (2001,  Unrated)
118
Walking with Dinosaurs (2000,  Unrated)
119
Stanley and the Dinosaurs (1989,  Unrated)
120
Mystery Men (1999,  PG-13)
121
Just My Luck (1957,  Unrated)
122
The Bulldog Breed (1960,  Unrated)
123
Man of the Moment (1955,  Unrated)
124
One Good Turn (1955,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments